Kredyt gotówkowy na zakup samochodu, czy to się opłaca?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Kredyt gotówkowy na zakup samochodu, czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach nie musimy dysponować gotówką, aby kupić samochód. Wystarczy sfinansować zakupu za pomocą kredytu samochodowego czy wziąć go w leasing. Jednak, jaka oferta okaże się dla nas atrakcyjniejsza? Kredyt gotówkowy, czy może kredyt samochodowy idealnie dopasowany do naszych potrzeb i możliwości?

Kredyt gotówkowy a kredyt samochodowy

W przypadku kredytu samochodowego możemy go przeznaczyć jedynie na zakup wymarzonego auta. Najczęściej taki kredyt jest mniej kosztowany niż kredyt gotówkowy, gdyż bank zabezpiecza się, biorąc w zastaw pojazd. W przypadku kredytu samochodowego wybieramy konkretny model i markę. Jedynym utrudnieniem jest fakt, że to po naszej stronie spoczywa zgromadzenie potrzebnych dokumentów, nie jest to problemem w przypadku auta z salonu, natomiast auta używane, serwisowane bez dokumentów może być problematyczne.

Natomiast kredyt gotówkowy online lub ten stacjonarny przeznaczony na kupno samochodu jest opcją bardzo sformalizowaną i będzie wymagała wielu dokumentów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują gotówki na samochód, ale jeszcze nie znają szczegółów transakcji. Jeśli trafi się dobra oferta, to kupią one pojazd, jeśli nie będą czekały, aż nadarzy się okazja, a jeśli nie, będą mogły przeznaczyć pieniądze na inny cel. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kredyt gotówkowy na zakup samochodu jest zdecydowanie bardziej elastycznym rozwiązaniem.

Wady i zalety kredytu samochodowego

Do zalet kredytu samochodowego możemy zaliczyć jego cenę, jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowym. Dodatkowo mamy szansę otrzymać zniżki od dealerów pojazdów i banków, które oferują swoje produkty. Jako przyszły właściciel na nasz spoczywa obowiązek skompletowania wszystkich dokumentów. Do wad kredytu samochodowego na pewno należy ilość formalności, jakie musimy wypełnić. Ponadto będziemy zobowiązania przekazać bankowi zabezpieczenie w postaci zakupionego auta, przez co czas oczekiwania na weryfikację znacznie się wydłuży. W przypadku kredytu samochodowego musimy wykupić polisę Ac, jest to obowiązkowa polisa.

Za i przeciw dla kredytu gotówkowego na zakup samochodu

W przypadku zalet kredytu gotówkowego na zakup pojazdu będą skrócone formalności. Nie będziemy musieli tonąć w papierach i biurokracji, dodatkowo będziemy jedynym właścicielem auta i nie będziemy zobligowani do wykupowana dodatkowych ubezpieczeń i polisy AC. Kredyt gotówkowy jest zdecydowanie bardziej elastyczny i nie musimy dokładnie podawać wszystkich szczegółów dotyczących zakupu. W sytuacji, w której rozmyślimy się, możemy wydać pożyczone pieniądze na dowolny cel, co byłoby niemożliwe w przypadku kredytu samochodowego. Do wad kredytu możemy zaliczyć wyższe koszty kredytu oraz brak możliwości otrzymania dodatkowych zniżek i benefitów.

Auto z salonu - jaki kredyt wybrać?

Jeśli jesteśmy zainteresowani inwestycją gotówki w salonowe auto, korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór kredytu samochodowego. Nie tylko dlatego, że załatwienie formalności będzie po stronie sprzedawcy, ale także dlatego, że wysokość takiego kredytu będzie zdecydowanie niższa. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli jesteśmy w fazie szukania samochodu i nasze oczekiwania nie są sprecyzowane, wtedy możemy zostawić sobie elastyczności i swobodę wyboru, jaką nam daje kredyt gotówkowy. Wszystko zależy od naszej aktualnej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt na samochód?

W pierwszej kolejności warto dokonać szczegółowej analizy wszystkich ofert bankowych. Taka możliwość gwarantuje nam ranking pożyczek gotówkowych i pożyczek samochodowych, dzięki jego precyzji będziemy w stanie dopasować ofertę do naszych możliwości finansowych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na oprocentowanie i RRSO, które stanowi o całościowym koszcie zaciąganego kredytu. W przypadku podpisania umowy, z której nie będziemy zadowoleni, możemy w terminie 14 dni od jej podpisania, odstąpić. Jednak to wiąże się z dodatkowymi formalnościami, dlatego lepiej poświęcić więcej czasu na początkową analizę i wybór najbardziej oferty.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto