Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Odkrywali historię Pomorza Zachodniego

  • Napisane przez  Krzysztof Wójciak
Odkrywali historię Pomorza Zachodniego

W dniach od 27-29 września uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim po raz trzeci wzięli udział w wycieczce historycznej po Pomorzu Zachodnim zorganizowanej przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego dla drużyn, które zajęły miejsca w pierwszej trójce konkursu historycznego Pomorska Liga Historyczna w roku szkolnym 2018/2019.

Tajemnice historii Pomorza Zachodniego i ciekawe miejsca z nią związane tym razem  poznawali –  Karolina Kraska, Amelia Ciosmak, Martyna Czerepaniak, Mateo Cosaert, Maciej Kisała, Wojciech Kędzierski i Adam Bulkiewicz, pod opieką Krzysztofa Wójciaka.

Uczestnicy warsztatów rozpoczęli historyczną w okolicach Dolnej Odry. Zwiedzili Chojnę, z jednym z największych na Pomorzu gotyckim kościołem, byli w Cedyni, gdzie obejrzeli grodzisko, oraz przypuszczalne miejsce bitwy z roku 972 miedzy księciem Polan Mieszkiem I a margrabią Hodonem. W wiejskim kościele Czachowie, uczestnicy mają okazję obejrzeć niesamowite średniowieczne graffiti na ścianach kościoła, odsłonięte przypadkiem podczas jego remontu. Następnie udali się na miejsce forsowania Odry przez żołnierzy polskich wiosną 1945 roku oraz cmentarz wojskowy w Siekierkach. Tego dnia ostatnim etapem wycieczki był uroczy Moryń. Wieczorem uczestnicy odpoczywali w zabytkowym pałacu w Kulicach, który przed wojną należał do rodziny Bismarcków.

W sobotę, uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od jednego z największych miast wczesnośredniowiecznej Europy – Wolina. Następnie po obejrzeniu bardzo ciekawego kościółka w Jarszewie uczestnicy dojechali do Kamienia Pomorskiego, z przepiękną Konkatedrą p.w. św. Jana Chrzciciela. Następnie przez Trzęsacz, ze słynnymi pozostałościami kościoła, uczestnicy dojechali do Trzebiatowa, wyjątkowego miasta, gdzie zachowało się dużo cennych zabytków oraz średniowieczny  układ urbanistyczny.

Ostatniego dnia uczestnicy i opiekunowie zwiedzili piękne średniowieczne śródmieście Gryfic. W Płotach, odwiedzili dwa zamki i miejsce, w którym prawdopodobnie znajdował się trzeci zamek, w Resku byli na starówce wzgórzu zamkowym.  Na koniec mieli okazję zwiedzenia przepięknego kościółka w Wysiedlu koło Łobza, w którym zachowało się oryginalne renesansowe wyposażenie ze wspaniałym ołtarzem. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń w niedzielę wieczorem wrócili do domów.

Dziękujemy organizatorom wyjazdu, a szczególnie doktorowi Tomaszowi Ślepowrońskiemu, oraz doktorowi Pawłowi Migdalskiemu z Uniwersytetu Szczecińskiego, za ciekawe, profesjonalnie przygotowane zajęcia oraz przekazanie młodzieży wielu nieznanych wcześniej informacji o historii naszego regionu.   

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej