15 lat Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
Fot. UM Kalisz Pomorski Fot. UM Kalisz Pomorski

Słonecznie i bardzo zielono było podczas kolejnego „EKO-JARMARKU NAD JEZIOREM OGÓRKOWYM”, który odbył  się w Kaliszu Pomorskim 20  lipca. To już piętnasta edycja imprezy pełnej ogórkowego szaleństwa.

Tegoroczny festyn rozpoczął się już przed południem  zawodami wędkarskimi i  Powiatowym Turniejem Piłki Siatkowej. O sprawny przebieg zawodów wędkarskich zadbał Polski Związek Wędkarski – Koło w Kaliszu Pomorskim, natomiast Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej  zorganizowało i przeprowadziło Kaliskie Stowarzyszenie Tenisa Ziemnego MASTERS. Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy na Jeziorze Młyńskim potocznie zwanym „ogórkowym” pojawiły się niecodzienne jednostki pływające, które z zaciekawieniem obserwował gęstniejący tłum widzów. Prezentacje wehikułów dostarczają publiczności wiele radości. Poszczególne drużyny znakomicie się zaprezentowały, na co wpływ miały nie tylko przygotowane kostiumy i rekwizyty, ale także  doskonałe humory poszczególnych ekip.  Po długich i burzliwych naradach jury przyznało nagrody i wyróżnienia: I miejsce otrzymał „Pomierzyński ogór” z kapitanem Krzysztofem Woźniakiem, II miejsce – „Dyziogórek” z kapitanem Damianem Kaczmarkiewiczem, a III miejsce – „Ogóras” z kapitanem Marcinem Belkiewiczem. Tuż za nimi, na IV pozycji uplasował się „Beczkoprom korniszak I”, którym płynął kapitan Jan Wróbel i na V miejscu „Kiszony” dowodzony przez kapitana Piotra Garbacza. Fundatorem atrakcyjnych nagród finansowych był Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz. Dodatkowo specjalne wyróżnienie Przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Kulbackiego trafiło do załogi „Dyziogórka”. Po konkursie „Pływaj po Jeziorze Ogórkowym Wehikułem Odlotowym”  można było rozpocząć zwiedzanie  klimatycznej jarmarkowej wioski, gdzie na wszystkich gości czekała darmowa pyszna zupa ogórkowa dofinansowana przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Pyszności nie zabrakło zarówno w gościnnej chacie sołtysa, jak i na stoiskach „Polskie Smaki” z produktami regionalnymi przygotowanymi z inicjatywy koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również smakołyki z udziałem ogórka przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Sikoreczki” w Kowańczu.  W „ogórkowej wiosce” zauważalne były akcenty rękodzielnicze i ekologiczne. Pracownicy Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim zadbali o to, by oprócz tworzenia tradycyjnych ogórkowych czapeczek zrealizowane były eko-warsztaty  z wykorzystaniem naturalnych materiałów - osiki i rattanu. Z zajęciami pod hasłem Eko-cuda przyjechali do nas przedstawiciele Drawieńskiego Ośrodka Kultury. Przyrodnicze działania połączone z atrakcjami nie tylko dla najmłodszych prowadziło również na swoim stoisku Nadleśnictwo Kalisz Pomorski.

15 lat Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym

Wśród pozostałych ciekawostek na tym terenie była prezentacja samochodów wojskowych zrealizowana przy współpracy z 2 Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca, a także niespodzianka zaprezentowana przez koszalińskich artystów czyli malowanie  ogórkowego akcentu na rozciągniętej pomiędzy drzewami folii stretch.

W wiosce ogórkowej miał też miejsce kolejny happening – widowisko. Mieszkańcy, jak co roku wykazali się niezwykłą otwartością, charyzmą, humorem i dużym dystansem do siebie odpowiedzieli na propozycję współpracy przy jego przygotowaniu.  Bohaterami tegorocznej opowieści poprzedzającej ceremonię topienia i wyławiania beczek z ogórkami były postaci bajkowe, a happening miał na celu zwrócić uwagę na problem zaśmiecania obszarów leśnych i segregacji śmieci. Historia opowiadała o ogórkowym lesie, w którym „Ogórkopiast” pilnujący prastarego drzewa ogórkowego nadzorował prace przesympatycznej drużyny różnych leśnych zwierząt, zielonych muchomorków i smoka, którzy w oczekiwaniu na zacnych Szambelanów Ogórkowych przygotowywali ekologiczne produkty do ceremonii.  Dostrzegli jednak problem zaśmiecania lasu przez przybyłych imprezowiczów.  Przy pomocy Myśliwego Maruchy udało im się złapać bandę Złego Wilka, w skład której wchodzili też Czarownica, Gargamel oraz cztery zbuntowane Smerfy. Winowajcy bałaganu zostali złapani, a także ukarani. Musieli posprzątać „ogórkowy las” przy okazji ucząc się segregacji odpadów. Na szczęście wszystkie śmieci udało się pozbierać, a przygotowania do ceremonii topienia i wyławiania beczek z ogórkami zakończyły się o zaplanowanej porze. Dotychczasowi Szambelani Ogórkowi – Zbigniew Magiera, Wiesław Kulbacki i Edward Bejnarowicz  tuż przed wypłynięciem na Jezioro Młyńskie, uroczyście złożyli rezygnację z pełnienia funkcji szambelanów w kolejnych latach, dziękując jednocześnie  pracownikom Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim oraz publiczności za wspólną zabawę na chwałę naszego małego miasteczka oraz za możliwość piastowania tej zaszczytnej roli przez kilkanaście lat. Żegnając się z publicznością wyrazili nadzieję, że tradycja będzie kontynuowana i znajdą się następcy, którzy godnie będą reprezentować szambelańską brać podczas  kolejnych edycji imprezy.

 

15 lat Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym

W sobotnim programie artystycznym każdy z pewnością  znalazł coś dla siebie. Przedstawiciele grup wokalnych z M-GOK w Kaliszu Pomorskim pod opieką Bartłomieja Michalczyka zaprezentowali piosenki z przyrodniczym akcentem.  Na scenie zaprezentowała się Aleksandra Andrukajtis - niezwykle utalentowana wokalistka z Wałcza. Publiczności spodobał się również program „Przebój za przebojem” przygotowany przez artystów znanych z warszawskich teatrów Buffo i Roma. Na zakończenie wystąpiły dwa znane zespoły polskiej sceny muzycznej – RED LIPS I JACEK STACHURSKY Z ZESPOŁEM .  Oba koncerty były niezwykle energetyczne i zgromadziły pod sceną roztańczoną widownię.  Na zakończenie można było potańczyć przy muzyce, jaką proponował  DJ MAKI.  

 Od wielu już lat Ogórkowy Festyn jest bardzo dobrą okazją do wsparcia działalności kaliskiego Koła Pomocy Dzieciom z Niepełną Sprawnością Ruchową. Corocznie organizowana jest loteria fantowa, z której dochód zasila konto koła. Nagrody na loterię ufundowali: Burmistrz Kalisza Pomorskiego oraz Starosta Powiatu Drawskiego  oraz Firma E-CHO z Choszczna. Ponadto, podobnie jak w latach ubiegłych, na rachunek koła trafił też zysk ze sprzedaży ciasta oraz kawy i herbaty w "chacie sołtysa". W tym roku udało się zebrać łącznie 4589,60 złotych.


 

Organizatorzy Eko-Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom i instytucjom wspierającym, wśród których znaleźli się:  Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,  Nadleśnictwo Kalisz Pomorski, Spółdzielcza Grupa Bankowa i Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – m.in. wystawa produktów regionalnych pod hasłem „Polska Smakuje”, Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim, Firma ATF, firma E-CHO z Choszczna, sklep z odzieżą firmową Adidas i Wrangler z Choszczna. Tegoroczny jarmark wzbogacony  był  różnymi działaniami o charakterze ekologicznym, które są elementem realizacji zadania  „EKO DUET –KULTURA I NATURA” dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Szczecinie.   Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego- Jarosław Rzepa oraz Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim. Patronat medialny objęty został przez Radio ESKAi Eska Summer City, TVP3 Szczecin i GK24.

Przypomnijmy, że  poprzez Eko-Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym miasto co roku nawiązuje do niezwykle barwnej tradycji kiszenia ogórków w dużych, dębowych beczkach. Historia sięga lat sześćdziesiątych, kiedy to w Kaliszu Pomorskim funkcjonowała przetwórnia owocowo-warzywna, która wedle tradycyjnej receptury produkowała kiszone ogórki. Ogórki w beczkach o pojemności 115 litrów zatapiane były w Jeziorze Młyńskim okrzykniętym przez mieszkańców Kalisza Pomorskiego Jeziorem Ogórkowym. I trzeba przyznać, że czas spędzony podczas Eko-Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym minął bardzo szybko
i przyjemnie.

15 lat Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym

 

Autorzy fotorelacji: Bernadetta Klimczak, Joanna Maras i Dominika Bejnarowicz (UM
w Kaliszu Pomorskim – Referat Promocji i Funduszy Pomocowych) oraz  Marcin Torbiński fotograf Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Koszalinie

 
15 lat Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym
 
 
15 lat Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto