Polityka Prywatności
ROZUMIEM

VII edycja Święta Wody

• Napisane przez  Marta Łapińska

VII edycja Święta Wody już za nami. W minioną sobotę na plaży w Żabinku rozegrane zostały wyścigi na smoczych łodziach. To ogólnopolska smocza impreza, w której udział wzięło 40 osad z całej Polski. Do stolicy smoków zjechały czołowe drużyny uprawiające na co dzień ten sport. Między innymi gmina Wierzchowo gościła Spójnię Warszawa – mistrzów świata, tegorocznych mistrzów Polski – Champions Zawisza Bydgoszcz.  Jak widać mała lokalna impreza przerodziła się w prawdziwą Inwazję Smoków. Jak widać nie tylko wielkie aglomeracje mogą organizować wielkie przedsięwzięcia.

Wyścigi rozegrano w 4 kategoriach – OPEN SPORT, MIKST, LADIES oraz FUN. Rywalizacja była zacięta, całości towarzyszyła wspaniała atmosfera, którą tworzyły świetne osady. Całość tradycyjnie otworzyła parada smoków chińskich, które jednocześnie wzięły udział w konkursie na najładniejszego smoka. Komisja, której przewodniczył nasz patron honorowy Marek Łbik – wicemistrz Olimpijski  IO w Seulu, postanowiła nagrodzić Smoka ze Złocieńca, Sośnicy oraz Świerczyny. Były nagrody w postaci głośników bezprzewodowych JBL Flip 4, słuchawki bezprzewodowe JBL, plecaki Dell i Power banki. Każdy uczestnik 6 osobowej drużyny otrzymał nagrodę.

Po całodziennym pływaniu ostatecznie w kategorii FUN – wygrała osada ze 104 batalionu Wałcz, na drugim miejscu uplasowała się 2 Brygada Gada ze Złocieńca zaś na trzecim miejscu osada gospodarzy Monster Team Żabinek.  W kategorii LADIES na pierwszym miejscu znalazły się panie z KS Spójnia Warszawa, 2 miejsce zajęła osada Smocza aura z Gdańska, zaś 3 miejsce zdobyły panie z Drako Wałcz. W kategorii OPEN bezkonkurencyjna okazała się osada Champions Team Bydgoszcz, 2 miejsce wywalczyła osada KS Spójnia Warszawa na 3 miejscu uplasowała się osada Smocza Aura, która oprócz wywalczonego brązowego medalu otrzymała puchar za najliczniejszą drużynę. Kategoria MIKST, w której w podstawowym składzie płynie 6 panów i 4 panie do tego dochodzi bębniarz i sternik to najliczniejsza kategoria, w której zmierzyło się 12 osad. Po ciężkiej, wyczerpującej walce zwycięstwo wywalczyła Spójnia Warszawa. 2 miejsce wywalczyła osada Champions Team z Bydgoszczy, 3 miejsce zdobyła Smocza Aura.

Przedsięwzięcie współorganizowali: Powiat Drawski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który współfinansował zakup medali za pierwsze 3 miejsca w kategorii OPEN, MIKST, LADIES i FUN. Nie zabrakło również sponsorów, którzy rok rocznie wspierają przedsięwzięcie: Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim oraz Nadleśnictwo Świerczyna. Podziękowania należą się również Robertowi Mateusiakowi – prezesowi Stowarzyszenia Amber Szczecin za obsługę techniczną zawodów, startowemu Jarosławowi Dworakowi, sędziom Romanowi Gryglewskiemu oraz Monice Kamińskiej. O bezpieczeństwo dbali w ramach wolontariatu ratownicy medyczni Jarosław Kuszmar oraz Dominika Wasilczyk.