Barwna Hiszpania

  • Napisane przez  Alicja Giwojno i Celestyna Tomkowska
Barwna Hiszpania

W pierwszym tygodniu czerwca 2019 r. nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez zaprzyjaźnioną szkołę w El Vendrell w Hiszpanii. Był to ostatni etap realizacji wielostronnego projektu Erasmus+ „Flying with the wings of Mythology through time and space”, w którym oprócz Polski uczestniczą przedstawiciele szkół z Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Łotwy i Włoch.

Gospodarze przygotowali bogaty program zajęć. Zapoznali uczestników z systemem edukacji w Hiszpanii, umożliwili obserwację lekcji w szkole w El Vendrell, zorganizowali spotkanie z przedstawicielami władz miasta. Żywe lekcje historii i poznawanie legend odbywały się w miejscach, które były „bohaterami” przytaczanych opowieści: na zamku w Besalu, w średniowiecznej Gironie, w kompleksie archeologicznym Tarragony i w najświętszym miejscu Katalończyków, sanktuarium Czarnej Madonny z Montserrat. Goście poznali historię życia wybitnego wiolonczelisty, kompozytora i dyrygenta Pablo Casalsa, który urodził się w El Vendrell. Uczestniczyli w treningu colles - grupy ludzi, którzy tworzą castells – wieże z ludzi. To niezwykła katalońska tradycja, która liczy ponad 200 lat.

Nauczyciele podczas spotkań podsumowali dwuletnią współpracę, osiągnęli zamierzone cele. Pracując wspólnie zwiększyli wiedzę na temat mitologii i legend oraz zrozumieli i zaakceptowali różnice kulturowe krajów biorących udział w projekcie. Wymiernym efektem podjętych działań jest interaktywna książka z legendami i mitami, gra komputerowa, a także scenariusze lekcji oparte na mitologii i legendach krajów partnerskich.

Projekt ERASMUS+ „Flying with the wings of Mythology through time and space”, był dla wszystkich uczestników niezwykłą podróżą przez historię, kulturę, legendy i tradycje Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Łotwy, Włoch i Polski.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto