Szlak Drawskich Grodzisk Wczesnośredniowiecznych – nowa atrakcja regionu

  • Napisał 
Grodzisko w Gudowie. Fot. Adam Cygan Grodzisko w Gudowie. Fot. Adam Cygan

Referat Promocji drawskiego ratusza uruchamia wspólnie z gminą Węgorzyno nową atrakcję turystyczną jaką jest „Szlak Drawskich Grodzisk Wczesnośredniowiecznych”. Już wkrótce szlak zostanie zaprezentowany podczas rajdu pieszego 4 maja. Bliźniaczy rajd wyruszy także tego samego dnia z Węgorzyna. Turyści spotkają się pod grodziskiem w Ginawie.

Nowy szlak ma długość 75,6 km, a w tym szlak główny 58,4 km. Trasa jest naprawdę malownicza i wiedzie przez: Drawsko Pomorskie – Zarańsko – Roztokę – Gajewo – Zbrojewo – Brzeźniak – Wiewiecko – Ginawa – Ziemsko – Oleszno – Mielenko Dr. – Gudowo – Drawsko Pomorskie.

Szlak rozpoczyna się i kończy przy Drawskiej Informacji Turystycznej na byłym dworcu kolejowym. Na szlaku znajduje się dziewięć średniowiecznych grodzisk, które są wybrane spośród kilkudziesięciu lepiej lub gorzej zachowanych tego typu obiektów, znajdujących się na terenie gminy Drawsko i gminy Węgorzyno. Rozrzucone po lasach, ukryte na bagnach i wyspach, czy wypiętrzone ponad lasy pozostałości po obronnych osadach zamieszkujących te tereny Pomorzan. Dziś są one próbą wyobraźni. Tą wyobraźnię zamierzają poruszyć w nas wydziały odpowiedzialne za turystykę w Węgorzynie i Drawsku Pomorskim. 

Trasa została oznakowana jako szlak pieszy zgodnie z zasadami Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Na trasie przy każdym z grodzisk zainstalowane zostaną tablice informacyjne, a oprócz tego Drawsko Pomorskie wyda ilustrowany przewodnik po szlaku w nakładzie 1000 sztuk. 

Z przewodnika możemy się dowiedzieć o osadnictwie grodowym na Pomorzu oraz poszczególnych grodziskach. Znajdziemy opisy grodzisk w Drawsku Pomorskim, Gudowie, Mielenku, Olesznie, Ginawie, Wiewiecku, Brzeźniaku, Węgorsku, Żółtym (w tym Wyspa Świętych Koni”). Każde grodzisko jest opisane oraz został określona jego atrakcyjność dla turysty. 

Wydawcy publikacji informują również o prawnej ochronie grodzisk przez przepisy ustawy. Zapis ten cytujemy w całości:

NA MOCY USTAWY O OCHRONIE ZABYTKÓW I OPIECE NAD ZABYTKAMI (Dz.U. z 2003r. Nr 162 poz. 1568 z późn. zm.) PRZYPOMINAMY, ŻE POŁOŻONE NA SZLAKU GRODZISKA PODLEGAJĄ OCHRONIE A ICH ROZKOPYWANIE JEST NIELEGALNE.

Szlak Drawskich Grodzisk Wczesnośredniowiecznych powstał za namową znanego mieszkańcom Drawska Pomorskiego Eugeniusza Piecewicza, a opracowany został przez Pawła Górzyńskiego i Tomasza Chorobę.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto