Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych – bo wszyscy jesteśmy równi

  • Napisane przez  Monika Rudzińska
Fot. Monika Rudzińska Fot. Monika Rudzińska

Maj to wyjątkowy miesiąc dla Stowarzyszenia „Radość z Życia”. To szczególny okres, w którym jest czas na wspólne celebrowanie Międzynarodowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, święta, które obchodzone jest 5 maja i jest również ustanowione Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, to ważne wydarzenie mające przede wszystkim na celu uświadomić społeczeństwu bariery – komunikacyjne, kulturalne, edukacyjne, czy też prawne, z jakimi na co dzień muszą zmierzyć się osoby niepełnosprawne. To doskonały moment by podczas wspólnego świętowania uświadomić, że wszyscy, mimo że tak bardzo się od siebie różnimy, mamy takie same prawo do życia, godności i szczęścia.

Jak co roku Stowarzyszenie „Radość z Życia” specjalnie na tę okazję wydało wielkie, plenerowe przyjęcie, przyświecające tym wartościom, które odbyło się 7 maja 2019 r. w Parku Chopina w Drawsku Pomorskim w godzinach 11 – 13. We wspólnej zabawie integracyjnej wzięli udział podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczego i Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Kraina” w Gudowie, młodzież ze szkół, przedszkoli, a także zaproszeni przedstawiciele samorządów wraz z pracownikami instytucji publicznych oraz mieszkańcy Drawska i okolic. O dobry humor i świetną zabawę zadbali profesjonalni animatorzy przebrani za bohaterów z ulicy Sezamkowej, którzy przygotowali urozmaicony program artystyczny oraz sprawiali, że po całym parku niósł się dziecięcy śmiech i okrzyki radości.  

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych – bo wszyscy jesteśmy równi

Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji, jak dmuchane zamki, zjeżdżalnie oraz warsztaty muzyczne i plastyczne. Wspólne świętowanie sprzyjało integracji, podczas której nie miał znaczenia wygląd, wiek czy też sprawność. Liczyła się za to radość z życia, którą można było dzielić z innymi, uczestnicząc w zespołowych grach sportowych i konkursach.

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych – bo wszyscy jesteśmy równi

Tak jak podczas wspólnie radośnie spędzonych chwil w parku, kiedy zanikają wszelkie bariery, a dzieci mogą poczuć się zrozumiane, akceptowane i doceniane, tak każdego dnia powinny one mieć również możliwość żyć normalnie, a przede wszystkim być sobą i cieszyć się życiem. Choć codzienność, z którą zmagają się każdego dnia jest bardziej dla nich surowa i niesprawiedliwa. Dlatego właśnie Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to wspaniała okazja by poprzez wspólną integrację, która tworzy emocjonalną więź międzyludzką, pokazać czym jest człowieczeństwo i uświadomić, że wszyscy w społeczeństwie powinni funkcjonować na równych prawach. Zaś osoby niepełnosprawne są tak samo ważne jak zdrowi ludzi, mają uczucia, a także zasługą na szczęście i szacunek drugiego człowieka. Mogą być one wzorem dla innych, że mimo przeciwnościom losu nigdy się poddają i walczą o swoje szczęście.

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych – bo wszyscy jesteśmy równi

 

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto