Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim rozpoczyna realizację 5 fajnych projektów. Właśnie dyrektor podpisał umowy

 • Napisane przez  DSI za
wzp.pl wzp.pl

Jolanta Pluto-Prądzyńska - Dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim 16 kwietnia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie podpisała umowy na dofinansowanie 4 projektów. Ze strony województwa zachodniopomorskiego umowy podpisał wicemarszałek Jarosław Rzepa. Środki na realizację Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim pozyskał z programu Operacyjnego  RYBY 2014-2020.

W 2019 roku możemy spodziewać się 5 następujących działań za łączną kwotę ponad 144 tys. :

 • Jarmark średniowieczny - tradycje rybackie u Słowian” z dofinansowaniem w wysokości 23 385 ,00
 • Żyj zdrowo nad czystą wodą”  w wysokości 21830,00.
 • Bądź zdrów jak ryba” w wysokości 14 994,00.
 • „Taaaka ryba ” w wysokości 13 569,00.
 • Ryby mają głos!” w wysokości 92 786,00 złotych.

- Chcemy, aby to, czym nasza gmina i region są bogate, a więc piękne tereny, krajobrazy, czyste wody, jeziora przetrwały jak najdłużej. Temu właśnie będą służyły zadania, które zrealizujemy. - mówiła podczas spotkania w Szczecinie Jolanta Pluto-Prądzyńska, dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim.

O projektach (Informacja Ośrodka Kultury)

 „Jarmark średniowieczny  - tradycje rybackie u Słowian”

 • 2014-2020. Całkowity koszt operacji z wkładem własnym wyniesie 27 512,89 złotych.

Zadanie zostanie zrealizowane w dniu 13 lipca br. w Żółtem, podczas jarmarku średniowiecznego. Jarmark, mający za sobą już trzy edycje realizacji, bogaty  w średniowieczne elementy programu, po raz pierwszy wzbogacony zostanie również   o elementy nawiązujące do tematyki rybackiej.

Na uczestników festynu będą czekały różnorodne stoiska, nawiązujące swoją tematyką do epoki średniowiecza. Na straganach przedstawią swoją działalność: bartnicy, pszczelarze, zielarze, rzemieślnicy i kupcy. Będzie stanowisko kata, który jednak zamiast sprawiania kaźni będzie pozował z chętnymi do zdjęć. Drawska biblioteka przygotuje stanowisko, na którym można będzie popróbować pisania gęsim piórem lub samodzielnie zrobić papier czerpany. Będą warsztaty wykonywania, pokaz wypalania i ozdabiania glinianych wyrobów. Na innym stoisku dzieci będą mogły własnoręcznie ulepić z gliny, a potem pomalować surowy dzban, czy garnek. Najładniejsze gliniane wyroby zostaną wyróżnione, a ich mali twórcy otrzymają drobne nagrody. Dzieci obejrzą  też spektakle wędrownego teatru.

Chętni do spróbowania wojennego rzemiosła będą mogli też postrzelać z łuku i porzucać włócznią – najcelniejsze strzały wykonane przez najmłodszych uczestników festyny również będą nagradzane. Będzie inscenizacja średniowiecznych walk i pokazy strojów. Na jarmarku można będzie również odwiedzić stoisko średniowiecznego gospodarstwa domowego, stoisko na którym wyrabiano biżuterię artystyczną, czy stanowisko średniowiecznego rolnictwa. Dzięki obecności tak wielu wystawców można będzie zobaczyć, jak kiedyś żyli oraz czym się zajmowali mieszkańcy średniowiecznej osady Żółte. Uczestnictwo tylu wystawców w festynie umożliwi realizację głównego celu imprezy jakim jest wsparcie lokalnej tradycji i kultury oraz podniesienie wiedzy o historii – epoce średniowiecza. Na średniowiecznym jarmarku nie zabraknie pokazów walk rycerskich, w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Bractwo Rycerskie Kerin oraz pokazów grupy Tryzna ze Szczecina. Średniowieczny festyn nie może się również obejść bez muzyki i tańca.  Słowiańskie tańce i muzyka dawna będą  towarzyszyły uczestnikom przez cały dzień w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca DIABAZ z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim. Zwieńczeniem dnia będzie pokaz tańca ognia oraz koncert zespołu, który w oryginalny sposób łączy w jedno muzykę dawną i etniczną.” Miejscowi wędkarze pokażą, jak niegdyś przyrządzano ryby, a efektów w postaci zupy rybnej i przeróżnych ryb smażonych będzie mógł spróbować każdy. Przeprowadzony będzie także pokaz szycia sieci rybackich oraz wystawa sprzętu rybackiego. Wieczorem średniowieczny Fireshow w wykonaniu Teatru Ognia Grupa twórcza KRATA EON ze Szczecina, a po nim zabawa przy świetle ognia jak u Słowian.

Żyj zdrowo nad czystą wodą”

 • Całkowity koszt operacji z wkładem własnym Ośrodka Kultury wynosi 28 683,00 złotych.

Zadanie obejmuje przeprowadzenie cyklu spotkań warsztatowych przekazujących wiedzę o środowisku wodnym i promujących pozytywne postawy proekologiczne poprzez aktywne formy działania, m.in.: wycieczkę do Centrum Edukacyjnego w Szczecinku   i oczyszczalni ścieków w Drawsku Pomorskim, ciekawe eksperymenty i badania przyrodnicze, zajęcia laboratoryjne, wycieczki i zajęcia w terenie. Warsztaty odbędą się w trzech świetlicach wiejskich znajdujących się w miejscowościach, w których są jeziora (Gudowo, Łabędzie, Zarańsko). Jednocześnie miejscowości te są wioskami turystycznie atrakcyjnymi, gdzie czystość wód śródlądowych ma szczególne znaczenie. Celem operacji jest przekazanie uczestnikom wiedzy o życiu w środowisku wodnym (fauna i flora), znaczeniu działalności człowieka dla zachowania gatunków ryb słodkowodnych, kształtowanie wśród społeczeństwa nawyków dbania o środowisko naturalne (oszczędzanie wody, zapobieganie zanieczyszczeniom wód gruntowych, jezior i rzek, właściwa gospodarka odpadami z gospodarstw rolnych, itp.). Zajęcia warsztatowe adresowane będą do wszystkich grup wiekowych. Zajęcia warsztatowe uzupełnione będą wycieczką do drawskiej oczyszczalni ścieków i wycieczką do Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, zwiedzaniem sali wodnej i akwarystycznej. Inną formą edukacji rybnej będą eko-gry, warsztaty plastyczne. Dodatkowym elementem projektu będą spotkania przeprowadzone w czerwcu 2019, po jednym w każdej świetlicy (w sumie trzy spotkania) o tematyce proekologicznej i adresowane do dorosłych mieszkańców. Ciekawą formą zaprezentowania uzyskanej wiedzy i umiejętności będą przygotowane przez uczestników stanowiska tematyczne podczas innego projektu pn. „Taaaka ryba”, które zawierać będą wyniki badań, eksperymentów, poszczególnych grup  warsztatowych w ramach realizacji projektu.

 „Bądź zdrów jak ryba”

 • Całkowity koszt operacji z wkładem własnym Ośrodka Kultury wynosi 20 640,00 złotych.

Celem operacji jest propagowanie rybackiego dziedzictwa kulturowego poprzez organizację cyklicznych spotkań międzypokoleniowych dotyczących promocji zdrowia, zdrowego odżywiania i znaczenia, jakie ma w tym zakresie jedzenie ryb i produktów rybnych z czystych zbiorników wodnych śródlądowych oraz ryb morskich. Podczas tych spotkań przeprowadzone będą warsztaty kulinarne poprzedzone pogadankami nt. zdrowego stylu życia. Uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści dla organizmu ma dieta bogata w mięso ryb, zwłaszcza ryb morskich. Warsztaty kulinarne poprowadzą zaproszeni mistrzowie kuchni oraz młodzież z ZSP Drawsko Pomorskie, klasa technikum gastronomicznego i inni kucharze.   W obiektach świetlic jest zaplecze kuchenne umożliwiające realizację takich działań. Przygotowywane będą zarówno potrawy wg tradycyjnych przepisów naszych babć i starych książek kucharskich, jak i potrawy z ryb wg pomysłów młodzieży. Elementem operacji będzie prezentacja wyników spotkań warsztatowych poprzez przygotowanie ryb i potraw z nich przygotowanych do degustacji podczas trzech festynów w ramach komplementarnego projektu "RYBY MAJĄ GŁOS" organizowanych w poszczególnych miejscowościach. Do współorganizacji festynów zaproszeni będą przedstawiciele mieszkańców i Rad Sołeckich. Podczas tych wydarzeń przeprowadzone będą konkursy kulinarne, a ich uczestnicy otrzymają nagrody oraz dyplomy za osiągnięcia oraz uczestnictwo w konkursie. Finałowy festyn rybny odbędzie się natomiast w Ostrowicach, w dniu 07.09.2019r. i będzie elementem uroczystości dożynkowych. W organizację tego festynu włączone będą lokalne gospodarstwa hodowlane oraz restauratorzy. Przygotowane będą dla nich stoiska, na których mogą mogli promować swoją ofertę i wyroby oraz wziąć udział w konkursie „RYBA WYGRYWA”. Młodzież z klas gastronomicznych też  będzie mogła wziąć udział tym konkursie. Nagrodą dla ucznia, który przygotuje zwycięską potrawę będzie udział w szkoleniu w restauracji w hotelu Radisson Blue w Szczecinie.

Miejsce realizacji: świetlice wiejskie oraz sołectwa Suliszewo, Konotop, Jankowo. Finał: Ostrowice

 „Taaaka ryba ”

 • Całkowity koszt operacji w wkładem własnym Ośrodka Kultury  15.964,00 złotych.

Operacja obejmuje organizację zawodów wędkarskich spławikowo- gruntowych dla dzieci i młodzieży oraz spinningowych dla dorosłych wędkarzy. Będzie miała charakter rodzinnego  festynu rekreacyjnego połączonego z zawodami wędkarskimi, zorganizowana z okazji Dnia Dziecka (02.06 w Łabędziach). Zawody wędkarskie rozpoczną się we wczesnych godzinach porannych w różnych kategoriach wiekowych wg ustalonego regulaminu. Od godz. 15.00 rozpocznie się część piknikowo-festynowa z atrakcjami dla najmłodszych (malowanie buziek, balonowe zwierzaki) prowadzona przez animatorów z Ośrodka kultury. Wieczorem na scenie  koncert laureatów konkursu piosenki turystycznej, przyrodniczej i ekologicznej. Zwycięzcom zawodów wędkarskich zostaną wręczone puchary i nagrody rzeczowe. Rozgrywane zawody oraz edukacyjno-ekologiczna oferta festynu będą okazją do rozmowy o zasadach wędkowania,  sprzęcie, faunie drawskich jezior, właściwej gospodarce zasobami, zarybianiu i ochronie wód. Na festynie będą się prezentować lokalni właściciele sklepów wędkarskich oraz hodowcy ryb   i właściciele gospodarstw agroturystycznych, którzy mają w ofercie swoich gospodarstw  wędkowanie na stawach lub jeziorach. Będzie też można skosztować ryb wędzonych, pieczonych w piecu konwekcyjnym lub z grilla. Grupa animatorów poprowadzi część edukacyjno-artystyczną wydarzenia, a dla najmłodszych będzie strefa dzieci z dmuchanymi zjeżdżalniami. Dodatkowym, atrakcyjnym dla uczestników i gości elementem pikniku, będą  stanowiska tematyczne prezentujące wyniki innej operacji "Żyj zdrowo nad czystą wodą". Na stanowiskach można będzie również samodzielnie wykonać proste badanie, wziąć udział w eksperymencie  lub pograć w grę ekologiczną.

„Ryby mają głos!”

 • Całkowity koszt operacji z wkładem własnym Ośrodka Kultury wynosi 117 606,00 złotych.

Operacja obejmuje przygotowanie, organizację i przeprowadzenie 5 festynów - imprez plenerowych pt. „Ryby mają głos!” Zadanie będzie opracowane w taki sposób, aby ukazać codzienne życie mieszkańców rybackiej wioski, a takimi w czasach średniowiecznych były osady rybackie na pojezierzu drawskim. Wykorzystując bliskość jezior większość mężczyzn trudniła się rybołówstwem, ucząc się tego od swoich dziadków i ojców oraz przekazując swoją wiedzę następnym pokoleniom. Festyny będą okazją do pokazania odbiorcom codziennych  czynności, jakie dawniej podejmowali rybacy oraz członkowie ich rodzin. Na terenie stworzonej osady rybackiej będzie trwał kiermasz rybny, gdzie lokalni producenci będą prezentowali ryby pod każdą postacią. Będzie też mobilna wędzarnia z pokazem wędzenia ryb i degustacją. Ważnym elementem będą stoiska tzw. ginących zawodów   i staropolskie jadło naszych przodków (prezentacja  z degustacją). Dawna drawska wieś to prezentacja wielu sprzętów wyposażenia gospodarstwa domowego. Pokaz ma charakter interaktywny, uczestnicy mogą popróbować swoich sił np. w ubijaniu masła w kierzance czy mieleniu mąki w drewnianym młynie żarnowym oraz ubić kaszę w ponad stuletniej stępie. W ramach tego rzemiosła zaproponujemy również pokaz wyrabiania ciasta oraz pieczenia podpłomyków lub palenie kawy zbożowej w specjalnym garnku wykutym przez kowala.  Kiermaszowi towarzyszyć będą  warsztaty o walorach artystyczno – edukacyjnych dla dzieci, np. lepienie rybek z gliny, lepienie misek i kubków, robienie łódek z kory, malowania kamieni oraz wystawa starych fotografii pochodzących z regionu nawiązujących do tematyki rybołówstwa i jarmark artystyczny. Dodatkową atrakcję stanowić będzie dmuchany plac zabaw (dmuchane zjeżdżalnie tematycznie połączone  z rybami: zjeżdżalnia rybki dla najmłodszych, zjeżdżalnia galeon, ośmiornica i wodospad dla starszych, basen z łódkami oraz  łowienie rybek oraz stanowisko z malowaniem buziek). Przez cały czas trwania festynu na scenie pojawią się różni wykonawcy. Będzie interaktywny program dla dzieci, a wieczorem koncert. Operacja ma również na celu poprawę poziomu edukacji ekologicznej, propagowanie idei zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych oraz  dziedzictwa kulturowego.

Festyny odbędą się w następujących terminach: 25 maja w Suliszewie, 29 czerwca w Zarańsku, 20 lipca w Drawsku Pomorskim, 17 sierpnia w Gudowie oraz 7 września w Ostrowicach.

Dodatkowe informacje

 • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej