OC niczym się nie różni - nie przepłacaj

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
OC niczym się nie różni - nie przepłacaj

OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, w które musi być wyposażony każde auto. Poza tym, że jest obligatoryjne, pod względem warunków nigdy niczym się nie różni, dlatego nie warto przepłacać. Przeczytaj więcej na ten temat i dowiedz się, jak oszczędzić na OC.

OC zawsze takie samo

Kiedy poszukuje się jakiegoś produktu, dajmy na to roweru górskiego, do dyspozycji są bardzo różnorodne modele. Bez problemu można kupić profesjonalny egzemplarz dla zawodowców, który kosztuje kilka albo nawet kilkanaście tysięcy zł, jak i taniego „górala” z sieciówki za kilkaset zł. Różnica w cenie wynika oczywiście z odmiennej jakości – jak wiadomo, profesjonalny rower dla zawodowców jest o niebo lepszy niż model za kilkaset zł. Taki sam mechanizm działa w przypadku każdego produktu i przy większości usług, ale nie przy OC.

Z ubezpieczeniem OC sytuacja wygląda inaczej, bo choć jego cena jest inna dla każdego kierowcy i jego auta, to niezależnie od niej warunki polisy zawsze pozostają identyczne. Wraz z OC kupujący otrzymuje gwarancję, że w razie wyrządzenia szkody innym uczestnikom ruchu drogowego nie będzie musiał za nie płacić z własnej kieszeni, bo zostaną pokryte właśnie z ubezpieczenia. Właśnie taka ochrona jest nazywana ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, którym musi być objęty każdy samochód zarejestrowany w Polsce.

Liczy się cena

Ponieważ bez względu na wysokość składki OC działa w jednakowy sposób, przepłacanie mija się z celem. Skoro nawet jeśli zapłaci się dwa razy więcej, niż wynosi cena najtańszego ubezpieczenia, a i tak nie dostanie się niczego ponadto, co jest zawarte w najtańszej ofercie, rzeczywiście przepłacanie nie ma żadnego sensu. Dlatego przy kupnie OC należy skupić się przede wszystkim na wysokości składki, dobierając oferty w taki sposób, aby znaleźć tę najtańszą.

Towarzystwa mocno różnicują ceny nawet dla jednego kierowcy. Rozrzut jest naprawdę spory – zdarza się, że składka na to samo OC dla jednego kierowcy waha się nawet o 100-150%, co daje różnice idące w setki, a czasami tysiące złotych. W interesie kierowcy jest wobec tego znalezienie najtańszej oferty. Nawet jeśli przyzwyczailiśmy się do obecnego towarzystwa, nie ma miejsca na sentymenty, gdy przychodzi czas kupna polisa, a na rynku jest dostępna tańsza oferta.

Jak szukać taniego OC

Aby znaleźć najkorzystniejsze OC, należy porównać dostępne na rynku oferty pod względem ceny. Kierowca powinien się dowiedzieć, ile wynosi jego składka w poszczególnych firmach i gdzie jest najniższa. Tylko jak się za to zabrać? Możliwości są dwie: samemu przez Internet lub u agenta bądź w agencji ubezpieczeniowej. Oba rozwiązania są równie skuteczne i różnią się głównie formą realizacji. Korzystając z takich narzędzi jak kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl, z łatwością da się sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie w różnych towarzystwach i na tej podstawie wyszukać najkorzystniejszą ofertę.

Jeżeli z jakichś powodów nie chce się korzystać z Internetu, z tak samo dobrym skutkiem można się udać do agenta ubezpieczeniowego lub multiagencji. Specjaliści zajmujący się sprzedażą polis komunikacyjnych (i nie tylko) mają do dyspozycji własne kalkulatory, które pozwalają im na szybkie porównanie wielu ofert dla klientów. Co istotne, za swoją pracę nie pobierają prowizji, zresztą tak samo jak internetowe porównywarki i kalkulatory.

Gdzie w takim razie lepiej porównać ceny OC – przez Internet, np. na stronie najtaniejuagenta.pl czy u agenta? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jedni wolą w domowym zaciszu poszukać ubezpieczenia, podczas gdy inni preferują konsultację ze specjalistą.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto