„Po drugiej stronie lustra" - dwie perspektywy świata niepełnosprawności

 • Napisane przez  Monika Rudzińska
Fot. Monika Rudzińska Fot. Monika Rudzińska

19 marca 2019 roku w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim odbyła się VII Gala " Tęczowych Serc", której organizatorem było Stowarzyszenie "Radość z Życia" w Gudowie.

Tegoroczna Gala różniła się zdecydowanie od poprzednich edycji, ponieważ po raz pierwszy jej organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić ją w formie teatralnego spektaklu i przedstawić świat niepełnosprawności z dwóch różnych perspektyw za pomocą lustra.

„Po drugiej stronie lustra

Na całość spektaklu składały się 4 akty, obrazujące 4 żywioły: powietrze, wodę, ziemię i ogień, które przewodzą w świecie niepełnosprawności i wzajemnie się uzupełniają. Choć każdemu z aktów przyświecał inny cel, to razem stworzyły one spójną kompozycję ukazując różnorodne aspekty niepełnosprawności.

W pierwszym akcie zostały ukazane dwa odmienne światy. Rzeczywistość ludzi zdrowych, próżnych, egocentrycznych została zestawiona ze światem osób niepełnosprawnych, które żyją w samotności, czują się wyobcowane. Nierzadko są wyśmiewane przez rówieśników i traktowane jak „powietrze”.

„Po drugiej stronie lustra

Chcąc przybliżyć publiczności świat widziany oczami dzieci niepełnosprawnych, terapeuci wraz z podopiecznymi w odsłonie drugiego aktu pokazali, że ich rzeczywistość jest równie złożona i różnorodna, jak innych ludzi. Wszystko w nim się nieustannie zmienia, niczym woda, która ma swój bieg i drąży skałę.

Podobnie chore dzieci nieraz czynią ogromne postępy w rozwoju, nie poddając się zbyt łatwo i walcząc do końca o swoje zdrowie. O czym mogli przekonać się uczestnicy Gali, oglądając wzruszające filmy ukazujące trzy historie z życia wzięte, które były dowodem na to, że tak jak woda, która jest symbolem zmienności, tak sytuacja dzieci niepełnosprawnych może się całkowicie odmienić. Przedstawione filmowe historie były tego doskonałym przykładem. Pierwszą z nich była ujmująca za serce opowieść Adama, zaprezentowana z perspektywy jego mamy, która opowiedziała o zmaganiu się swojego syna z autyzmem i odzyskaniu przez niego zdrowia. Pozostałe dwa równie poruszające wystąpienia zostały opowiedziane przez dzieci - Różę z Zespołem Downa oraz Fabiana ze Spastycznym niedowładem połowicznym, które zdecydowały się podzielić z innymi, opisując swoją walkę z chorobą, z jaką przyszło im się zmierzyć.  O narastającej bezradności ich bliskich oraz lekarzy. Mimo stawianych im nieprzychylnych prognoz, pokazały, że nie poddały się i postanowiły zawalczyć o swoje zdrowie i radość z życia. Wszystkie przedstawione historie pokazały wysiłek i ciężką rehabilitację, jakiej musiały podjąć się ich bohaterowie by wygrać walkę z chorobą. Każda z opowieści udowodniła, że wiele zależy od nas samych i dała nadzieję rodzinom, ściskając niejedno serce wśród publiczności.

„Po drugiej stronie lustra

Kulminacyjnym punktem wydarzenia był moment wręczenia statuetek „Tęczowych Serc”, który odbył się w oficjalnej części Gali. Nominacje dzieci, które uczyniły największe postępy w  rehabilitacji oraz terapii odbyły się w trzecim akcie spektaklu, który był metaforą kolejnego żywiołu, jakim jest ziemia. Tak jak ziemia, tak Stowarzyszenie wraz ze swoimi podopiecznymi, ich rodzinami, terapeutami, a także darczyńcami tworzą stały, mocny fundament, który zapewnia wsparcie, ratuje życie i pomaga odzyskać zdrowie i szczęście niepełnosprawnym dzieciom.

„Po drugiej stronie lustra

Podczas tegorocznej VII Gali, podopieczni Stowarzyszenia „Radość z Życia” zostali nominowani aż w 15 kategoriach:

 • „Omnibus": Dominik Stolarczyk, 
 • "Największa gaduła": Jędrzej Plichta,
 • "Myśliciel roku": Michał Koczenasz,
 • "Łakomczuszek": Kazimierz Żołynia,
 • "Młody Piccaso": Maciej Pietkiewicz,
 • "Roztańczona nutka": Wiktoria Wawer,
 • "Rozśpiewana nutka": Krystian Miedziak, 
 • "Super sportowiec": Maciej Pietkiewicz,
 • "Psotnik roku": Bartosz Prus,   
 • "Pomocna dłoń": Robert Kuriata,
 • "Dzielny maluch": Natan Chmiel,
 • "Szef, kierownik, dyrektor”: Róża Grębska,
 • "Wzorowy pracownik": Klara Czapska, Martyna Ulan, Katarzyna Gołębiewska,
 • "Przyjaciel Dzieci": Renata Kaźmierczak, Helena Paziewska, Grupa Motocyklowa „KARTER”, "Przyjaciel Dzieci": Krzysztof Głowacki, WORLD techix.
„Po drugiej stronie lustra
„Po drugiej stronie lustra

Uświetniającym momentem wieczoru był występ taneczny, do którego choreografię przygotował dla podopiecznych i terapeutów Michał Pawłowski – finalista programu „You Can Dance”. Odbył się on w ostatnim czwartym akcie spektaklu. Specjalnie przygotowana na tę okazję przez niego aranżacja taneczna była swoistą metaforą ostatniego już z żywiołów – ognia. Miała ona na celu pokazać, że Stowarzyszenie „Radość z Życia” wraz z podopiecznymi i ich rodzinami mają w sobie nieposkromioną siłę ognia, która daje im wzajemne wsparcie oraz pomaga im wspólnie stawiać czoła trudnościom.

„Po drugiej stronie lustra

Na takie wsparcie mogą oni również liczyć ze strony podopiecznych z OREW w Wałczu, którzy specjalnie na finał tegorocznej Gali wykonali utwór Kamila Bednarka „Cisza”. Jego słowa „Zagubiony w tłumie chcąc odnaleźć się w tym pędzie. Buduję swoje życie na miłości fundamencie” idealnie oddają więź jaka ich łączy, poczucie jedności i wzajemne wsparcie, a także poruszyły wszystkich gości, którzy nieraz tego wieczoru uronili łzę ze wzruszenia i emocji.

„Po drugiej stronie lustra

Tego typu wydarzenia, podczas których można poznać prawdziwe historie osób, które postanowiły pokazać innym swoją rzeczywistość, pomagają spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy i zrozumieć potrzeby oraz uczucia ludzi z niepełnosprawnością i tym samym poznać ich bliżej. Ta wyjątkowa uroczystość, jak co roku dostarczyła uczestnikom wielu emocji oraz wzruszeń i na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

Dodatkowe informacje

 • ISSUU:
  Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto