Międzynarodowa Edukacja – Many languages – one voice!!!

  • Napisane przez  Anna Ignacak
Międzynarodowa Edukacja – Many languages – one voice!!!

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim w terminie od 5 do 10 marca br. gościło uczniów i nauczycieli z czterech państw Unii Europejskiej – Francji, Węgier, Hiszpanii i Austrii.  Wizyta w Polsce była kolejnym etapem realizacji projektu Erasmus+, który rozszerza możliwości edukacji polskich uczniów, otwiera im drzwi do świata, umożliwia poznanie innych kultur oraz światopoglądów, a przede wszystkim integruje.

Program wizyty w Polsce przebiegał pod hasłem „food”, co też wiąże się z naszą piękną kulturą kuchni staropolskiej, a także z faktem, iż technikum gastronomiczne, które wchodzi w skład ZSP w Drawsku Pom. kształci fachowców na najwyższym poziomie.

Ponad 50 osobowa grupa uczestników projektu każdego dnia uczestniczyła w różnych formach edukacji. W drugim dniu w Drawskim Ośrodku Kultury oficjalnie przywitano gości z zagranicy. Podczas uroczystości obecni byli m.in.: wicestarosta drawski pan Mariusz Nagórski oraz naczelnik Wydziału Edukacji pani Izabela Krężołek.  Zaprezentowano tradycyjny polski taniec - polonez wykonany przez uczniów, kilka słów powitania wygłosiła pani dyrektor Iwona Kucharska oraz koordynatorki projektu pani Verena Rabel oraz pani Joanna Pedrycz. Wszystkie kraje przedstawiły swoje wizytówki kulinarne w postaci filmów z poradnikami jak wykonać tradycyjne dania z kuchni ich państw.

Ponadto „Erasmusy” odwiedzili muzeum Historii Drawska oraz Centrum Informacji Turystycznej, wzięli udział w bardzo kreatywnych warsztatach z carvingu prowadzonych przez uczestnika programu telewizyjnego „Mam talent”, samodzielnie dokonali zakupu produktów służących do przyrządzenia pierogów. Warsztaty z lepienia ruskich pierogów pogłębiły integrację oraz umiejętności w komunikowaniu się.

Trzeciego dnia wszyscy spotkali się na zajęciach w szkole. Uczniowie w grupach międzynarodowych wzięli udział w kreatywnych i multimedialnych lekcjach z języka angielskiego i języka niemieckiego. Natomiast nauczyciele innowacyjnych metod nauczania uczyli się podczas zajęć z matematyki, prowadzonych przez panią Joannę Skurczyńską.
Czwartego dnia wszyscy wyruszyli odkrywać uroki polskich krajobrazów i historii. Odwiedzili  Kołobrzeg, gdzie podziwiali piękno polskiego morza. Szczególne emocje towarzyszyły wszystkim podczas wizyty w dwóch wyjątkowych miejscach: Muzeum II Wojny Światowej i Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Tragiczne, ale i piękne karty naszej historii głęboko zapadły w pamięć i umysły gości z zagranicy.

Uwieńczeniem tego etapu projektu była pożegnalna kolacja, podczas której nastał czas podziękowań, podsumowań, przywołania wspomnień i tanecznych harców.

Swoją pracą i zaangażowaniem koordynatorki wizyty w Polsce – panie Joannę Pedrycz i Dorotę Kordalską wsparło całe grono pedagogiczne ZSP w Drawsku Pomorskim.

W doskonałych humorach w sobotę goście wylecieli do swoich krajów, a już niebawem, bo w maju, spotkają się ponownie, tym razem na Węgrzech.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto