Oddali hołd żołnierzom wyklętym

  • Napisane przez  ZSP
Oddali hołd żołnierzom wyklętym

Pierwsze dni marca 2019r. w ZSP w Kaliszu Pomorskim upłynęły pod znakiem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie i nauczyciele aktywnie włączyli się do wielu działań mających jeden wspólny cel – oddanie hołdu tym, którzy do końca walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę.                      

W piątkowy ranek 1 marca 2019r. na sali gimnastycznej odbył się koncert muzyki patriotycznej dla całej szkolnej społeczności w wykonaniu zespołu Distractor prowadzonego przez Konrada Chwastka. Drugi tego dnia koncert zespół dał dla żołnierzy i personelu 16. WOG Drawsko, gdzie pojechał na zaproszenie dowódcy jednostki ppłk Artura Daniła.

Delegacja uczniów i nauczycieli ZSP w Kaliszu Pomorskim udała się na kaliski cmentarz, gdzie brała udział w odsłonięciu tablicy na nagrobku kaliskiego Żołnierza Wyklętego Kazimierza Przybysławskiego pseudonim „Młot”, informującej, że jest on kawalerem orderu Virtuti Militari. Uroczystość prowadziły uczennice kaliskiego Liceum Wiktoria Spieler i Julia Enders z grupy teatralnej „Klepsydra”. Dariusz Guz z klasy 1a przedstawił zarys biografii Kazimierza Przybysławskiego, a wspólną wartę z żołnierzami CSWL Drawsko przy grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego pełnili uczniowie z klasy 1c w mundurach historycznych.

W uroczystości uczestniczyli – Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach,  Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kulbacki, radni miejscy i powiatowi, Dyrektor Maciej Rydzewski, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, harcerze ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, przedstawiciele Ośrodka Kultury i Biblioteki Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, PGKiM oraz mieszkańcy miasta.

Ważnym momentem dla uczniów klasy 1c o profilu wojskowym było spotkanie i rozmowa z posłem Michałem Jachem, który zaprosił licealistów do Warszawy na ćwiczenia musztry z Pułkiem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

Dwa dni później w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” zorganizowanym przez CSWL Drawsko na terenie poligonu drawskiego gminę Kalisz Pomorski razem ze Stanisławem Witkiem reprezentowali nauczyciele wychowania fizycznego z ZSP w Kaliszu Pomorskim – Karol Kalina i Sebastian Stateczny. Pokonali dystans liczący 1963 metry na pamiątkę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”, zastrzelonego przez ZOMO w 1963 roku.

W artystyczny sposób upamiętnili Wyklętych uczniowie, uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci Bohaterowie Niezłomni”. Amelia Ciosmak z klasy 1a przygotowała pracę plastyczną, a Maciej Kisała, Adam Bulkiewicz, Hubert Przybylski, Mateusz Hoffman i Szymon Biżak z klasy 1 ti nakręcili film pt. „Strzemię”, oparty na wątkach z biografii zapomnianego Żołnierza Wyklętego, Sylweriusza Jaworskiego, pseudonim „Strzemię”.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto