Bliskie spotkania z optyką i optometrią

  • Napisane przez  Marta Kaczmarek
Uczniowie badają prawo Ohma Uczniowie badają prawo Ohma

18 lutego grupa uczniów rozszerzających fizykę z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycielki fizyki – Marty Kaczmarek, w ramach współpracy z uczelnią, uczestniczyła w zajęciach w pracowni fizycznej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Był to trzeci z cyklu wyjazdów ćwiczeniowych w ramach współpracy z Uczelnią.

Tym razem, pod okiem mgr Janusza Mielnika, uczniowie przeprowadzili doświadczenia badające prawo Ohma, oraz wyznaczali opór przewodów z chromonikieliny metodą bezpośrednią, pośrednią i z wykorzystaniem parametrów geometrycznych. Pojawiły się też doświadczenia z siatką dyfrakcyjną i ławą optyczną.

Bliskie spotkania z optyką i optometrią

Po zajęciach doświadczalnych licealiści mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach pokazowych  dr Mateusza Paczwy na temat optyki okularowej i optometrii. Uczniowie podczas zajęć zbadali swój wzrok i samodzielnie dobrali soczewki, dzięki którym skonstruowali okulary odpowiednie dla siebie. Za pomocą pupilometru elektronicznego zmierzyli również rozstaw swoich źrenic. Prowadzący omówił też zasadę działania podstawowych urządzeń i maszyn wykorzystywanych w tworzeniu okularów.

Bliskie spotkania z optyką i optometrią

Uczestnicy dziękują prowadzącym zajęcia wykładowcom Uniwersytetu Szczecińskiego mgr Januszowi Mielnikowi i dr Mateuszowi Paczwie za profesjonalne przygotowanie zajęć z młodzieżą i przybliżenie uczniom trudnej tematyki związanej z fizyką.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto