Jak urządzić domową spiżarnię?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Jak urządzić domową spiżarnię?

Spiżarnia to ważny element przydatny w każdym domu. Większość z nas uważa, że możliwość zorganizowania i urządzenia tego pomieszczenia jest zarezerwowana wyłącznie dla właścicieli domów o dużym metrażu. To błąd. Spiżarnia nie musi być duża. Nawet w niewielkim mieszkaniu można znaleźć miejsce, w którym urządzimy funkcjonalną spiżarnię.

Spiżarnia powinna być miejscem suchym, zaciemnionym, dobrze wentylowanym i chłodnym. Optymalna temperatura w spiżarni to 10-15 stopni. Jeżeli więc zdecydujemy się urządzić spiżarnię w domu, najlepiej wybrać miejsce w najchłodniejszej jego części, po północnej stronie.

Jeżeli jest to pomieszczenie gospodarcze, nie musi wyć wyeksponowane. Miejsce na spiżarnię można wygospodarować np. w pomieszczeniu pod schodami.

Meble do spiżarni

W domowej spiżarni bardzo dobrze sprawdzą się otwarte półki wykonane na całej wysokości ścian. Warto przymocować je bezpośrednio do ściany, najlepiej sprawdzą się półki wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Przed ich zakupem warto sprawdzić, jakie jest ich maksymalne obciążenie.

Świetnie sprawdzą się też regały metalowe, które są stabilne, solidnie wykonane i doskonale znoszą duże ciężary. Metal to surowiec odporny na zniszczenia, uszkodzenia, meble wykonane z metalu łatwo utrzymać w czystości. Regały metalowe można dowolnie rozbudowywać na wysokość i na szerokość, dzięki czemu mamy możliwość ergonomicznego zagospodarowania powierzchni naszej spiżarni, która w większości przypadków jest niewielka.

W domowych spiżarniach przydadzą się też szuflady, które są cenną pomocą w utrzymaniu porządku. Można w nich przechowywać drobne przedmioty używane w domu. Do przechowywania dużej ilości drobnych akcesoriów świetnie nadają się też skrzynki, pojemniki, kosze, pudełka. Warto je podpisać, wtedy będziemy wiedzieć, co gdzie się znajduje.  

Co przechowywać w spiżarni?

Domowa spiżarnia to idealne miejsce do przechowywania samodzielnie wytworzonych produktów spożywczych takich, jak kiszonki, dżemy, kompoty, soki, konfitury i inne przetwory. Można też umieszczać tam zapasy żywności – mąkę, cukier, makaron, napoje, ziemniaki i inne warzywa oraz owoce. W spiżarni można przechowywać także karmę dla zwierząt.

Spiżarnia jest też dobrym miejscem do przechowywania akcesoriów i sprzętów kuchennych, np. mopów, szczotek czy chemii gospodarczej. Trzeba je tylko oddzielić od produktów spożywczych. Jeżeli nie uda nam się wygospodarować miejsca na spiżarnię w mieszkaniu, spróbujmy znaleźć takie miejsce w piwnicy.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto