Intermarche Drawsko


Obchody 74. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski

  • Napisane przez  ZSP
Obchody 74. rocznicy zakończenia walk  o  Kalisz Pomorski

W słoneczny wtorek 12 lutego jak co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięli aktywny udział w obchodach 74. Rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski. Pododdziały z klas mundurowych oraz delegacja z dyrektorem szkoły uczestniczyli w części oficjalnej obchodów pod pomnikiem poświęconym pionierom ziemi kaliskiej. W szkolnej auli odbyła się wystawa broni z okresu II wojny światowej, a po południu licealiści poprowadzili uroczystość w kaliskim Pałacu oraz uświetnili ją piosenkami. Dyrektor Maciej Rydzewski wygłosił referat historyczny.

12 lutego o godzinie 10.00 delegacja władz Kalisza Pomorskiego wraz z przedstawicielami szkół i instytucji złożyła wieniec pod pomnikiem upamiętniającym polskość Kalisza Pomorskiego. Uroczystość prowadzili oraz wartę i poczet flagowy wystawili żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. W uroczystościach brał udział poczet sztandarowy i pododdziały z klasy wojskowej i policyjno - penitencjarnej ZSP w Kaliszu Pomorskim pod opieką mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego. W skład delegacji składającej wieniec weszli uczniowie, nauczyciel informatyki, a zarazem Radny Miejski Adam Stąporek oraz Dyrektor Maciej Rydzewski.

Po oficjalnych uroczystościach w łączniku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim można było zwiedzić okolicznościową wystawę broni, umundurowania i wyposażenia żołnierzy z okresu II wojny światowej przygotowaną przez Prezesa Stowarzyszenia Misericordia Wiesława Piotrowskiego oraz Marka Tomaszewskiego, właściciela Muzeum Broni Historycznej i Współczesnej w Poroście. Z tej wyjątkowej możliwości skorzystali uczniowie kaliskich szkół i przedszkola Bajkolandia oraz mieszkańcy  i przedstawiciele władz miasta. Za zorganizowanie wystawy, zaszczepienie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży historycznej pasji i patriotyzmu panom Wiesławowi Piotrowskiemu i Markowi Tomaszewskiemu podziękowali Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz i Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

Po południu w kaliskim Pałacu odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości.W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta – Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Wiceburmistrz Stanisław Samek, Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kulbacki oraz Radni Miasta Kalisz Pomorski, uczniowie szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz goście, którym bliska jest historia naszego miasta i regionu. Głos zabrał Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz.

W atmosferę obchodów rocznicowych wprowadziły uczestników spotkania piosenkio  patriotycznym charakterze przygotowane przez dzieci i młodzież z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” pod opieką Joanny Statecznej, z Przedszkola „Wesołe Nutki” w Dębsku pod opieką Ewy Terefenko, ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, pod opieką Doroty Maślak, ze  Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, pod opieką Ewy Klimek oraz uczennica Daria Milczach i absolwent kaliskiego Liceum Adrian Kociuba z grupy teatralnej „Klepsydra”, pod opieką Joanny Mączkowskiej. Spotkanie poprowadziły uczennice ZSP w Kaliszu Pomorskim Natalia Hoppe i Zuzanna Jedynowicz.

Mariusz Garbacz, pasjonat i znawca lokalnej historii przedstawił bogato  ilustrowany referat pt. „Pozdrowienia z przeszłości. Miasto i gmina Kalisz Pomorski na starej widokówce 1895 – 1943”, w którym zaprezentował historię nie tylko kaliskich pocztówek, ale też przedstawiających okoliczne miejscowości. Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski wygłosił odczyt pt. „Kazimierz Przybysławski – odkrywanie biografii bohatera”, dotyczący nieznanych faktów z życia kaliskiego Żołnierza Wyklętego.  

Podsumowaniem uroczystości była wystawa w galerii pałacowej, gdzie uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę historyczną pt. „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945 – 1950”, która została wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej  w Szczecinie.

W przygotowaniu obchodów brali udział: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Pomierzynie, Przedszkole „Wesołe Nutki” z Dębska, CSWL Drawsko, Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu Pomorskim, Stowarzyszenie „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego, Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Misericordia z Drawska Pomorskiego, Muzeum Broni Historycznej i Współczesnej z Porostu oraz pasjonaci historii lokalnej.

 

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto