Upamiętnienie 74. rocznicy ewakuacji jeńców Oflagu IID

  • Napisane przez  Maciej Rydzewski
Upamiętnienie 74. rocznicy ewakuacji jeńców Oflagu IID

W środę 23 stycznia uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pojechali na teren Oflagu IID (Kłomino, gm. Borne Sulinowo), aby upamiętnić rocznicę ewakuacji jeńców obozu – polskich oficerów, którzy
w dniu 28 stycznia 1945 roku wyruszyli w trudną drogę zakończoną w ostatnich dniach marca 1945 r. w Stalagu XB w Sandbostel.

Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID od kilku lat ma miejsce w czerwcu. Jednak upamiętnienie polskich oficerów odbywa się także zimą, by uczcić pamięć tamtych dni w styczniu, w rocznicę dramatycznych wydarzeń.

Uczniowie pojechali na teren obozu wraz z opiekunami: mjr rez. Andrzejem Kowalewskim, Pawłem Łuczko i ks. Wojciechem Marcinkiewiczem. 41 uczniów miało okazję wędrować w niskich temperaturach ścieżkami obozu. Po wysłuchaniu intrygujących opowieści dr Tomasza Skowronka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, złożono okolicznościową wiązankę i znicze w miejscach pamięci. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta na terenie dawnego obozu, lekcja patriotyzmu, która na długi czas pozostanie w pamięci.

Upamiętnienie 74. rocznicy ewakuacji jeńców Oflagu IID

Kolejna grupa młodzieży miała okazję poznać historię tego miejsca i pochylić się nad grobami ponad 10 tysięcy żołnierzy, spoczywających na jednym z obozowych cmentarzy. Następny zimowy wyjazd na teren obozu odbędzie się za rok, ale wcześniej, bo już w czerwcu uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim będą mieli okazję bliższego poznania losów polskich bohaterów podczas ósmej edycji Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto