Oświetlenie mroźni - w jaki sposób wykonać je optymalnie?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Oświetlenie mroźni - w jaki sposób wykonać je optymalnie?

Pomieszczenia zagospodarowane na mroźnie w zakładach produkcyjnych branży spożywczej, magazynach, hurtowniach i supermarketach to bez wątpienia obiekty wymagające specjalnego podejścia nie tylko do kwestii zachowania odpowiednio niskiej temperatury wnętrza, ale też zastosowanego w pomieszczeniu oświetlenia. W przypadku starszej generacji lamp ryzyko związane z wykorzystywaniem pełnego potencjału oświetlenia wiązało się z tym, że lampy nagrzewały się podnosząc tym samym temperaturę pomieszczenia. Dzięki postępom, jakie w ostatnich latach poczyniono w technologii oświetleniowej nawet -20 stopni Celsjusza nie jest już powodem, by oświetlenie nie działało na 100%. Dobierając odpowiednie do warunków przemysłowych, bezawaryjne oprawy o wyjątkowo wysokim natężeniu i niskim zużyciu energii można zmodernizować dziś każdą mroźnię. W jaki sposób zrobić to optymalnie?

Oświetlenie mroźni – wymagania i wyzwania modernizacji oświetlenia

Tradycyjne oświetlenie dostępne do użytku domowego sprawdza się najlepiej w temperaturze nie spadającej poniżej 0 stopni Celsjusza. W warunkach przemysłowych oświetlenie jednak pracuje znacznie częściej w trudniejszym otoczeniu, często operując w szkodliwych dla niego warunkach termicznych.

Sytuację taką można zaobserwować między innymi w omawianych mroźniach, w których temperatury powietrza potrafią wynosić nawet -20 stopni Celsjusza i co ważniejsze, muszą być na tym poziomie utrzymywane. W warunkach takich ważne jest nie tylko zapewnienie dużej wytrzymałości i bezawaryjności opraw, które zostaną dodatkowo uodpornione na działanie bardzo niskich temperatur, ale też zagwarantowanie wymaganych do pracy w mroźni mocy i natężenia światła, o które w przypadku pracy w niskich temperaturach stosunkowo trudno.

Oświetlenie mroźni - w jaki sposób wykonać je optymalnie?

Lampy nie mogą znacząco podnosić temperatury w pomieszczeniu, muszą gwarantować pełną higienę (ze względu na przechowywane w ich otoczeniu produkty spożywcze), a ze względu na niezwykle wysokie, sięgające niemalże sufity regały muszą zapewniać doskonałe rozproszenie światła gwarantujące pełną widoczność nawet na ich najwyższych półkach. Z rozwiązaniem przychodzą tu przygotowane do stosowania w trudnych warunkach oprawy LED. Jak jednak w praktyce wygląda ich montaż i dopasowanie do wymagań mroźni?

Oświetlenie dla mroźni na przykładzie realizacji Luxon dla marki Hortex

Pierwszym krokiem w realizacji firmy Luxon było przeprowadzenie audytu, który pozwolił nie tylko dokładnie oszacować parametry pomieszczenia i jego wymagania względem dostatecznego oświetlenia każdego istotnego punktu hali, ale też ocenić jakie oprawy świetlne sprawdzą się w danych warunkach pracy najlepiej.

Wiele mroźni to pomieszczenia wysokie, z regałami ustawionymi niemalże pod sam sufit i temperaturami utrzymującymi się na poziomie nawet -20 stopni Celsjusza w przekroju całego pomieszczenia. Jasne jest więc, że pierwszym zadaniem w trakcie modernizacji oświetlenia będzie znalezienie wydajnych diod LED przystosowanych do pracy w bardzo niskich temperaturach oraz opraw zapewniających odpowiednią wytrzymałość na trudne warunki pracy i poziom higieny wymagany przez środowisko spożywcze.

Oświetlenie mroźni - w jaki sposób wykonać je optymalnie?

Ze względu na bardzo niską temperaturę panującą we wnętrzach i konieczność zachowania jej na tym poziomie, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp o szerokim kącie rozsyłu światła, dzięki którym możliwe będzie zminimalizowanie ilości zastosowanych opraw świetlnych. Ogromnym plusem oświetlenia LED jest to, że na osiągnięcie pełnej mocy oświetlenia nie trzeba tu czekać – pracownicy mogą zapalić światło w mroźni, wykonać w niej swoją pracę i zgasić je wychodząc, bez ryzyka konieczności ponownego rozgrzewania lamp przy ponownym wejściu do pomieszczenia.

Co więcej, samo natężenie światła może być tu znacznie wyższe niż w tradycyjnych lampach nie powodując przy tym wzrostu zużywanej energii, co w oczywisty sposób podnosi bezpieczeństwo i wygodę pracy w mroźni jednocześnie obniżając koszty jej eksploatacji. Taką też drogą podążyła marka Luxon, która w ramach modernizacji mroźni dla firmy Hortex poprawiła wydajność stosowanego w niej oświetlenia trzykrotnie, jednocześnie zmniejszając o połowę koszty związane z jej oświetleniem.

Modernizacja oświetlenia w mroźni – dlaczego warto?

Omówiony powyżej przykład pokazuje doskonale, że realizacja oświetlenia w mroźni w sposób optymalny jest jak najbardziej możliwa właśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia LED. Natychmiastowy rozruch lamp zwiększa efektywność oświetlenia, skracając jednocześnie czas pobytu pracownika w mroźni. Oprawy z szerokim kątem rozsyłu doświetlają górne partie regałów, co ułatwia magazynierom załadunek na regały i powoduje, że bezpieczeństwo pracy w mroźni jest zagwarantowane bez względu na jej wielkość. Samo oświetlenie LED jest też znacznie bezpieczniejsze dla oczu pracowników, powodując mniejsze zmęczenie i lepsze niż dotąd samopoczucie w miejscu pracy. Wniosek jest więc prosty – modernizacja oświetlenia w mroźni jest jak najbardziej korzystna zarówno z punktu widzenia przedsiębiorcy, jak i jego pracowników.

 

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto