Autodrom odrestaurowany. Będą ćwiczyć na nim pancerniacy ze Złocieńca

  • Napisane przez  mjr Maciej Wiśniewski
Fot. plut. Radosław Dominowski Fot. plut. Radosław Dominowski

9 stycznia to bardzo ważny dzień dla 2 Brygady Zmechanizowanej i batalionu czołgów w Czarnym. Tego dnia nastąpiło otwarcie odrestaurowanego toru nauki jazdy pojazdów gąsienicowych (auotodromu). Tor nauki jazdy był częścią DOS-u (Dywizyjnego Ośrodka Szkolenia), który decyzją przełożonych został zlikwidowany w 2008 roku.
Dzięki przychylności Nadleśnictwa Czarnobór oraz staraniom kadry batalionu czołgów odtworzono i znów dopuszczono do eksploatacji ten ważny obiekt szkoleniowy.
Uroczystego otwarcia i pierwszego przejazdu czołgiem dokonał Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. Maciej JABŁOŃSKI, który po 25 latach usiadł w przedziale mechanika-kierowcy i poprowadził czołg PT-91 TWARDY po torze nauki jazdy. Przejazd ten miał zdecydowanie charakter sentymentalny ze względu na ukończoną przez generała JABŁOŃSKIEGO Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu.

Tor przeznaczony będzie do szkolenia kierowców czołgów na potrzeby batalionu czołgów złocienieckiej brygady. Zaplanowane szkolenia odbywać się będą w ścisłej współpracy z kadrą Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania. Pierwszy egzamin na resortowe uprawnienia do prowadzenia czołgu odbędzie się już na początku lutego bieżącego roku.

W ceremonii otwarcia udział wzięli Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej – gen. Dyw. Maciej JABŁÓŃSKI, Szef Szkolenia Dywizji – płk Dariusz MACHULA, Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej – płk dypl. Arkadiusz SZKUTNIK, Burmistrzowie Czarnego i Złocieńca oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarnobór.

Odtworzenie opisywanego obiektu szkoleniowego jest sukcesem dowódcy złocienieckiej brygady – płk dypl. Arkadiusza SZKUTNIKA, który pod koniec ubiegłego roku odtworzył tzw. “Drogę Hannibala”, łączącą Poligon Drawski z koszarami 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto