Finał projektu „Kulturowy kalejdoskop z Niepodległą”

  • Napisane przez  Julia Enders, red. A. Radecka
Świąteczny klimat na warszawskiej starówce Świąteczny klimat na warszawskiej starówce

Po raz kolejny grupa młodych dziennikarzy ze szkolnej gazety „Kontrast” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wyjechała na warsztaty do Warszawy. Rozpoczęła swoją edukacyjną przygodę 12 grudnia 2018 r., a zakończyła po pięciu dniach.

 - Niesamowite doświadczenie, możliwość poznania ludzi, od których można czerpać mnóstwo inspiracji i brać przykład. Praca, ale przede wszystkim praca z pasją, przynosi najlepsze efekty - tak warsztaty w Warszawie oceniła  jedna z uczestniczek, Paulina Ławniczak.

Zanim licealiści z Kalisza Pomorskiego wyjechali do stolicy, ćwiczyli w Starej Studnicy (wieś 12 km od Kalisza Pomorskiego) warsztat dziennikarski pod okiem redaktora Roberta Mazurka. Uczyli się oceniać dzieła sztuki dzięki wskazówkom malarza i wykładowcy ASP w Warszawie Sebastiana Kroka i tworzyli ciekawe pytania wspólnie z opiekunem koła dziennikarskiego  Aleksandrą  Radecką.

Grafik pełen spotkań z ludźmi, którzy są znani z powodu swoich artystycznych czy politycznych osiągnięć został  szczelnie wypełniony. Spektakle, wystawy sztuki, wizyta w Muzeum Literatury, w radiu, czy nawet w Pałacu Prezydenckim - prawdziwy kulturowy kalejdoskop.

Pobyt w stolicy rozpoczął się od wykładu na temat pokolenia Kolumbów, głównie poetów związanych z wydawanym w czasie okupacji pismem „Sztuka i Naród”: Tadeuszem Gajcym, Andrzejem Trzebińskim, Zdzisławem Stoińskim. Nie zabrakło informacji o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, który miał inne przekonania polityczne niż oni.

Dzięki współpracy ZSP w Kaliszu Pomorskim z Muzeum Literatury młodzież mogła na własne oczy zobaczyć takie dokumenty, jak: świadectwo szkolne Tadeusza Gajcego, oryginalne dzienniki poetów, własnoręcznie stworzone przez K. K. Baczyńskiego tomiki poezji z dedykacjami dla matki. Co więcej, zapoznali się także wystawą poświęconą Zbigniewowi Herbertowi. Przekonali się, że wolna ojczyzna, w której można być dumnym z faktu, że jest się Polakiem, była główną ideą wyżej wymienionych twórców.

Tego samego dnia wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak studenci, wchodząc na Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Mieli możliwość posłuchania o tym jak wyglądają studia dziennikarskie i zebrania informacji z pierwszej ręki, bo właśnie od studentów tego kierunku.

Kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego i spotkanie z podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciechem Kolarskim. Wizytaw tym miejscu połączyła się z ważną rocznicą ogłoszenia stanu wojennego. Młodzież zobaczyła  Okrągły Stół z wizytówkami obradujących przy nim osób.

Uczestnicy warsztatów odwiedzili również Akademię Sztuk Pięknych, po której oprowadzał ich sam profesor Jarosław Modzelewski. Uczniowie zaglądali do różnych pracowni i obserwowali pracę młodych artystów. Profesor Modzelewski udzielił redaktorom gazety krótkiego wywiadu, a jego obrazy licealiści  mogli później podziwiać  w „Zachęcie” i w Muzeum Narodowym.

Ważnym akcentem wyjazdu był teatr. W Teatrze Ateneum młodzi obejrzeli sztukę w reżyserii Bogusława Lindy pt. „Merylin Mongoł”, a po jej zakończeniu poznali Olgę Sarzyńską, tytułową Merylin Mongoł.

Jednak największe wrażenie, a nawet łzy wzruszenia, wywołała rozmowa z byłym ambasadorem Izraela w Polsce - Szewachem Weissem.

- Spotkać się z kimś, kto przeżył tak straszne rzeczy jak Holokaust to zaszczyt i wyróżnienie. Mieliśmy okazję rozmawiać z żywą legendą. Człowiekiem, który dla dobrych relacji polsko -żydowskich robi naprawdę wiele- komentowała Magdalena Wyrzykowska.W piątek młodzi rozpoczęli „radiową podróż”.

Od wizyty W RMF FM, gdzie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim dyskutowali o polityce, z Maciejem Rockiem o pracy w radiu i show-biznesie, a z Arturem Andrusem o tym jak połączyć  pracę dziennikarza, satyryka, autora i wykonawcy piosenek.

Kolejnym przystankiem była Dwójka Polskiego Radia. Tu w roli przewodnika wystąpiła sama pani dyrektor Małgorzata Małaszko. Nikt się nie spodziewał takich atrakcji, jakie dla grupy przygotowała szefowa Dwójki. Uczniowie zobaczyli próbę Orkiestry Polskiego Radia, która dosłownie wbiła oglądających w fotele. Byli świadkami nagrywania słuchowiska przez Olafa Lubaszenkę i audiobooka przez Andrzeja Seweryna. Same niespodzianki!  

Wieczorem wszyscy  mogli po raz kolejny być na zajęciach redaktora Igora Zalewskiego i jego żony w Akademii Retoryki. Takich lekcji  nigdy nie jest za wiele. W sobotę młodzież była w Muzeum Narodowym i Teatrze Narodowym na „Ślubie”  W. Gombrowicza.

Wyjazd zakończył się równie miłym akcentem, czyli „Narodowym Zimowym”, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje łyżwiarskie umiejętności. Wypełnieni wiedzą, zmęczeni, ale szczęśliwi dziennikarze „Kontrastu” są gotowi, by pisać wywiady i  ciekawe recenzje.

-  Nauczyłam się przede wszystkim tego, że dziennikarstwo to interesująca ścieżka kariery. Będąc dziennikarzem możemy porozmawiać z osobami, z którymi na co dzień nie moglibyśmy się nawet spotkać na ulicy.  W gimnazjum też brałam udział w warsztatach, ale one były schematyczne, te były wyjątkowe - komentowała po powrocie Ada Cybulska, uczennica pierwszej klasy.

Autorką i realizatorką „ Kulturowego kalejdoskopu z Niepodległą” jest polonistka, absolwentka dziennikarstwa UW – Aleksandra Radecka, która od dwunastu lat tworzy takie niecodzienne scenariusze edukacyjne, do których zaprasza wielu znanych dziennikarzy.

- Ten projekt jest dla mnie szczególnie ważny. Chciałam, by młodzież poprzez aktywny udział w kulturze i spotkania z autorytetami nie tylko poszerzyła swoją wiedzę. Zależy mi, by obudziła się w niej ciekawość, która często zanika w tradycyjnym modelu edukacji. Dzięki ogromnej pomocy redaktora Roberta Mazurka- przyjaciela naszej szkoły, stało się to możliwe.

Słowa podziękowania należą się opiekunom grupy pani Danucie Stempień i Zycie Bogacz, które pomagały przy organizacji wyjazdu. Pobyt w Warszawie nie byłby możliwy bez pomocy Zarządu Powiatu Drawskiego oraz Starosty Drawskiego Stanisława Cybuli, dyrekcji szkoły oraz pana Cezarego Gozdery – przyjaciela szkoły.  Mamy nadzieję, że takie wyjątkowe zajęcia i projekty będą kontynuowane.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto