ŚWIĘTO TAŃCA W KALISZU POMORSKIM – FINAŁ PROJEKTU „TANECZNA METAMORFOZA”

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
FINAŁ PROJEKTU „TANECZNA METAMORFOZA” FINAŁ PROJEKTU „TANECZNA METAMORFOZA”

Dnia 2 grudnia w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim miało miejsce niezwykłe wydarzenie taneczne, które zostało przygotowane przez uczestników projektu „Taneczna metamorfoza”  realizowanego od maja br. Warsztaty taneczne  prowadzone były przez znakomitych choreografów z Krakowa – Katarzyny Skawińskiej i Alicji Paleta. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 30 tys. złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Edukacja kulturalna”. Liderem projektu był Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim , a partnerami projektu był GOKSiT w Wierzchowie oraz Drawieński Ośrodek Kultury.

FINAŁ PROEJKTU „TANECZNA METAMORFOZA”

Organizatorzy mogli liczyć również na wsparcie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz Stowarzyszeń  Uniwersytet  Trzeciego Wieku w Drawnie i w Kaliszu Pomorskim oraz Dziennego Domu Senior + w Kaliszu Pom. W projekcie wzięło udział  łącznie 68 osób, w tym 41 dzieci i młodzieży oraz 27 seniorów.  W ramach projektu  zorganizowano  5 weekendowych warsztatów tanecznych z zaproszonymi do współpracy instruktorkami i choreografkami.  Warsztaty wiązały się z wieloma wyrzeczeniami  uczestników i spędzeniem wielu godzin na parkiecie, gdzie oprócz  choreografii i techniki  prowadzący zajęcia zapoznawali ich z wieloma innymi ważnymi aspektami  towarzyszącymi  tancerzom teatrów tańca.  Poznane choreografie uczestnicy powtarzali  w swoich ośrodkach kultury  pod okiem instruktorów i jednocześnie inicjatorek projektu – Anety Olszackiej i Romany Kowalewicz.

W efekcie wszystkich powyższych działań powstało  półgodzinne widowisko zatytułowane  „Cztery pory roku”  wyreżyserowane przez Katarzynę Skawińską i  Alicję Paletę. Z uwagi na sporą ilość osób chcących obejrzeć widowisko, organizatorzy postanowili  zaprezentować je dwukrotnie. Zorganizowane wydarzenie taneczne było prawdziwą ucztą dla duszy. Rozpoczęło się tańcem przygotowanym przez grupy seniorów, którzy tanecznym krokiem wprowadzili widzów  w ciepły klimat krajów śródziemnomorskich, gdzie właśnie rozpoczynało się winobranie, a udane zbiory  napełniały radością oraz chęcią do wszechobecnego w tych regionach tańca.

FINAŁ PROEJKTU „TANECZNA METAMORFOZA”

Tak wkroczyliśmy w porę jesienną i od tego momentu to dzieci i młodzież zabrały publiczność w swoja opowieść. To była piękna, niecodzienna  taneczna podróż przez cztery pory roku, gdzie można było zachwycić się po kolei każdą z nich, gdzie wzruszenie wywoływał każdy ruch, barwa światła, kolor zmieniających się w trakcie występu kostiumów i dźwięki znakomicie dobranej muzyki. W tej podróży wiele elementów budziło zdziwienie i zachwyt publiczności. Każdy z nas tą podróż przeżywa wiele razy w życiu, ale tu mogliśmy doświadczyć prawdziwie artystycznego  i magicznego świata, który miał wiele barw i  odcieni, gdzie każda pora roku mijała własnym rytmem i każda była na swój sposób piękna, gdzie nawet roztańczony wiatr  pojawiał się w nieprzewidywalny sposób niemal o każdej porze roku. Taneczne spojrzenie na zjawiskowe momenty w przyrodzie wywołało prawdziwe emocje, a niekiedy nawet łzy wśród publiczności. Każdy mógł na swój sposób zinterpretować prezentowany taniec , ale z pewnością był to niezwykły spektakl. Uczestnicy poradzili sobie znakomicie.

FINAŁ PROEJKTU „TANECZNA METAMORFOZA”


Po spektaklu popłynęły podziękowania i ciepłe słowa od pana Stanisława Samka- zastępcy burmistrza Kalisza Pomorskiego, który w imieniu pana Janusza Garbacza – burmistrza Kalisza Pomorskiego oraz swoim pogratulował wszystkim wykonawcom oraz instruktorom znakomitej pracy i nie ukrywając swojego wzruszenia  wręczył kwiaty nie tylko choreografom i inicjatorom projektu, ale również najmłodszym tancerkom. Podziękowania za wspaniałe widowisko w imieniu dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych złożyła również Katarzyna Witek –wicedyrektor szkoły. 

FINAŁ PROEJKTU „TANECZNA METAMORFOZA”


Publiczność również nie braw oraz wyrazów uznania skierowanych do  wykonawców  i organizatorów wydarzenia.  Słowa typu „niesamowite”,  „piękne”, „oniemiałem”, „to było widowisko na najwyższym poziomie” pojawiały się wielokrotnie.  Na zakończenie projektu zaproszone do projektu instruktorki w podziękowaniu za wspólną  kilkumiesięczną pracę ufundowały dla wszystkich uczestników ogromny tort z napisem „Taneczna metamorfoza”.  To była prawdziwa edukacja kulturalna z dziedziny tańca. Projekt zakończył się ogromnym sukcesem i wielką satysfakcją uczestników projektu i instruktorów oraz dostarczył wiele wrażeń zgromadzonej publiczności.

FINAŁ PROEJKTU „TANECZNA METAMORFOZA”

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej