Ranni na poligonie w Drawsku - MASCAL

  • Napisane przez  plut. Radosław Dominowski
Fot. plut. Radosław Dominowski Fot. plut. Radosław Dominowski

20 żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina ciężko rannych w wyniku zmasowanego ostrzału artylerii przeciwnika. Na szczęście to tylko jeden z epizodów ćwiczenia „MASCAL” (Massive Casualties), który odbył się na poligonie w Drawsku Pomorskim  w dniu 9 listopada br. w ramach ćwiczenia z wojskami Anakonda 18.

„MASCAL” - tak w nomenklaturze wojskowej określa się zdarzenie masowe, w której liczba rannych przekracza możliwości medyczne i ewakuacyjne  walczącego pododdziału. Ćwiczenie polegało na pozorowaniu sytuacji taktycznej, w której pluton zmotoryzowany  został ostrzelany ogniem artylerii przeciwnika. Z powodu dużej liczby rannych możliwości batalionowego punktu medycznego zostały znacznie przekroczone. W ramach szkolenia została przeprowadzona ewakuacja poszkodowanych żołnierzy z pola walki, likwidacja skażeń sprzętu i ludzi z zastosowaniem komór dekontaminacyjnych po skażeniu środkiem niewiadomego pochodzenia. Głównym ćwiczącym był 1 batalion piechoty zmotoryzowanej 12 Brygady Zmechanizowanej, Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych, 4 pułk chemiczny, 2 Wojskowy Szpital Polowy z Wrocławia .

Ćwiczących na drawskim poligonie żołnierzy „Dwunastki” obserwowali dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Maciej Jabłoński wraz z dowódcą 12 Brygady Zmechanizowanej generałem  brygady Piotrem Trytkiem.

 

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata i jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W Anakondzie  uczestniczą  żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz  struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium naszego kraju ćwiczy około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana jest głównym ćwiczącym komponentem lądowym.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto