W Drawsku obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się już 8 listopada

  • Napisane przez  st.chor. Marcin CZERWIŃSKI, p. Agnieszka PIEŚLAK
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

11 listopada 1918 r. był przełomowym momentem nie tylko w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski, kiedy to po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to, bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji, jako wyraz szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę 8 listopada w Garnizonie Drawsko odbyły się liczne uroczystości.

Aby w wyjątkowy sposób uczcić stulecie odzyskania niepodległości, Dowódca Garnizonu płk Marek GMURSKI wraz z dowódcami jednostek w obecności zaproszonych gości otworzył uroczyście nową Salę Garnizonową do Kształcenia Obywatelskiego. Zostały również zaprezentowane gościom możliwości szkoleniowe nowego obiektu, które przyczynią się do lepszego wychowania obywatelskiego żołnierzy i osób odwiedzających Garnizon Drawsko.

Główne uroczystości zostały rozpoczęte Mszą Świętą w kościele pw. Św. Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim. Następnie odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów Garnizonu Drawsko, na którą przybyli mieszkańcy Drawska, uczniowie szkół oraz władze samorządowe. Podczas uroczystości płk Marek GMURSKI w obecności Zastępcy D-cy 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Stanisława KACZYŃSKIEGO wręczył wyróżnionym żołnierzom akty mianowania na kolejny stopień wojskowy oraz odznaczył medalami resortowymi.

Atrakcją dla społeczności był przygotowany piknik wojskowy. Można było zapoznać się ze sprzętem, jaki jest na wyposażeniu Wojska Polskiego i armii Stanów Zjednoczonych oraz Straży Pożarnej. Wśród zwiedzających szczególne zainteresowanie budziły: ahs DANA, samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta i pojazdy wielozadaniowe HMMWV.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto