DOT, czyli jak odczytać datę opony?

  • Napisane przez  uniroyal.pl
DOT, czyli jak odczytać datę opony?

Opony to bardzo ważny element wyposażenia samochodu. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie na drodze, a także możemy cieszyć się komfortową jazdą oraz - odpowiednio dbając o ogumienie - minimalizować ilość zużytego paliwa. Jak jednak rozpoznać, w jakim roku opona została wyprodukowana? Czy DOT jest trudne do odnalezienia?

Mnóstwo informacji na kawałku gumy

Opony mają na swojej powierzchni ponad 20 różnych oznaczeń. Zaliczają się do nich wymiary, rodzaj, maksymalna możliwa prędkość przy jakiej produkt może pracować czy oznaczenie dotyczące sezonu, w którym należy go używać. Data produkcji również jest wytłoczona na ogumieniu. Producent ma obowiązek sprzedać oponę jako nową najpóźniej trzy lata od daty produkcji, w związku z czym starsza data oznacza, że produkt najpewniej był już używany.

Data produkcji opony - gdzie jej szukać?

DOT, czyli Department of Transportation, jest informacją umieszczoną na boku opony i razem ze znajdującymi się za nimi cyframi możemy odczytać, kiedy produkt został wytworzony. Do 2000 roku zapis występował w formie trzycyfrowej - dwie pierwsze oznaczały tydzień, a ostatnia rok produkcji. Z kolei po 2000 roku zapis wzbogacono o kolejną cyfrę i obecnie dwie ostatnie oznaczają rok wyprodukowania opony. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej wersji datę poprzedza kod fabryki, z której pochodzi konkretny egzemplarz. 

Czy opona ma datę przydatności?

Przyjmuje się, że opona zachowuje swoje właściwości jezdne przez około 5 lat, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania i stosowania dedykowanych kosmetyków samochodowych. Jest to całkiem długi czas i jak najbardziej warto zwracać uwagę na stan opon w naszym aucie  - dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze na częstszych wymianach, ale będziemy w stanie również polepszyć statystyki spalania paliwa. Prawidłowo napompowane i zadbane koła pozwalają na mniejsze zużycie w przeliczeniu na 100 km, niż w przypadku auta niezadbanego - więcej informacji znajdą Państwo na https://www.uniroyal.pl/samochod/

Z oznaczeń na oponach można wyczytać wiele istotnych i ważnych informacji. Jedną z nich jest data produkcji i miejsce wyprodukowania danego egzemplarza, dzięki czemu możemy oszacować, ile jeszcze opony będą nadawały się do użytku i kiedy powinniśmy zacząć myśleć o nowym komplecie. Warto pamiętać, że dobrej jakości ogumienie stanowi ważny element bezpieczeństwa jazdy i nie powinniśmy zaniedbywać tej części samochodu - zależy od niej nie tylko przyjemność prowadzenia samochodu, ale także jego właściwości jezdne, jak na przykład czas i długość drogi hamowania czy przyczepność do jezdni.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto