Zapominany pomnik pod oknami siedziby gminy – zobacz kogo miał upamiętniać

  • Napisane przez  DSI
Fot. Jarosław Leszczełowski Fot. Jarosław Leszczełowski

Pod oknami Urzędu Gminy w Ostrowicach, po drugiej stronie ulicy, za żywopłotem stoi pomnik. Uwagę na niego zwrócił Jarosław Leszczełowski, który zrobił mu kilka dni temu zdjęcie.
Znany nam regionalista zwraca uwagę na jego stan, w szczególności, że upamiętniał on…. no właśnie kogo ? Jarosław Leszczełowski na swoim profilu przekornie zadaje zagadkę, choć doskonale wie. Pomnik opisał w książce "Wokół jeziora Siecino" w 2014 oku.

Pomnik nie posiada tablicy, informacji. Z tego też powodu, prawdopodobnie 1 listopada mieszkańcy nie wpadli na pomysł aby postawić przy nim zapalony znicz.
Na szczęście z zasobach Jarosława Leszczełowskiego są zdjęcia tego pomnika sprzed kilku lat.

Z nich dowiadujemy się:

Pomnik Ostrowice
Fot. Jarosław Leszczełowski


„W WALKACH O LIKWIDACJĘ ODDZIAŁÓW 10 KORPUSU SS OKRĄŻONYCH NA POŁUDNIE OD ŚWIDWINA – 4 PUŁK PIECHOTY 2 DYWIZJI PIECH IM. HENRYKA DĄBROWSKIEGO 1 ARMII WOJSKA POLSKIEGO W DNIU 5 MARCA 1945 WYZWOLIŁ OSTROWICE”
Czyli pomnik postawiony był dla pamięci żołnierzy, polskich żołnierzy, którzy przegonili niemieckich żołnierzy z Ostrowic. Może jednak warto postawić im znicz.

Gdzie jest pamiątkowa tablica?

Pomnik Ostrowice
Fot. Jarosław Leszczełowski

Drodzy internauci, może wiecie, co słyszeliście. Jeśli tak, a tablicę udałoby by się odzyskać i zamocować 5 marca 2019 roku mieszkańcy Ostrowic mogliby złożyć oficjalnie wiązankę kwiatów i zapalić znicz dziękując tym żołnierzom.

Dodatkowe informacje

  • Zabacz na mapie:
  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto