30 zastępów Straży Pożarnej wysłano na poligon. Powód: ćwiczenia ratownicze "DRAWSKO - 18" - FOTO

  • Napisane przez  DSI za Andrzej Podolak

W dniach 6 i 7 września na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko przeprowadzono wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „DRAWSKO-18”.
W ćwiczeniach udział wzięły wyznaczone siły i środki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego z terenu województwa zachodniopomorskiego oraz podmioty wojskowej ochrony przeciwpożarowej.
Głównym celem ćwiczenia była weryfikacja wniosków płynących z realizacji zadań modułu GFFFV Szczecin podczas gaszenia pożarów lasów w Szwecji oraz sprawdzenie propozycji zmian w siłach i środkach wytypowanych do działań w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Zgodnie z Rozkazem wyznaczone siły i środki stawiły się w dniu 6 września 2018 roku w punkcie przyjęcia sił i środków na terenie powiatu łobeskiego skąd skierowane zostały do realizacji zadań na terenie powiatu drawskiego.
Po wyznaczeniu miejsca stacjonowania strażacy przystąpili do budowy obozowiska oraz stanowiska dowodzenia. W tym czasie realizowane były zajęcia aplikacyjne dla sił i środków Wojskowych Straży Pożarnych w trakcie, których przedstawiono założenia ćwiczeń, zaprezentowano nowoczesny samochód patrolowo – gaśniczy Nadleśnictwa Żagań a także omówiono realizację misji w Szwecji.

Po zakończeniu budowy obozowiska wyznaczone siły i środki przystąpiły do realizacji zaplanowanych epizodów w trakcie, których musieli:

  • dokonać zabezpieczenia strzelań ogniowych wojsk NATO na terenie strzelnic Konotop, Mielno i Góra Hetmańska,
  • podjąć działania ratowniczo - gaśnicze w zadymionym obiekcie o bardzo złożonej zabudowie, w którym znajdowały się osoby poszkodowane,
  • podjąć działania ratowniczo - gaśnicze związane z gaszeniem pożaru blokowego budynku koszarowego,
  • udzielić pomocy osobom poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym pojazdu wojskowego, który wpadł do rzeki,
  • podjąć działania gaśnicze związane z gaszeniem pożaru obszarów leśnych w trudnodostępnych rejonach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko,
  • zorganizować system zaopatrzenia wodnego w oparciu o pompy dużej wydajności i przenośne zbiorniki wodne,
  • w trudnodostępnym terenie dokonać wymiany przebitego koła w pojeździe pożarniczym,
  • wykonać zmineralizowany pas zaporowy przed frontem pożaru poprzez dokonanie wycinki drzew.

Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 30 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Wojskowych Straży Pożarnych z terenu województwa zachodniopomorskiego.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej