Piknik patriotyczny 100 LAT DLA POLSKI w Kaliszu Pomorskim

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
Piknik patriotyczny 100 LAT DLA POLSKI w Kaliszu Pomorskim

W słoneczne sobotnie popołudnie, 16 czerwca przed kaliskim Pałacem rozpoczął się patriotyczny piknik pod hasłem "100 lat dla Polski" zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawową w Pomierzynie, Zespołem Szkół Ponagimnajzalnych w Kaliszu Pomorskim i Urzędem Miejskim w Kaliszu Pomorskim.

Tego dnia uczniowie, nauczyciele, rodzice przygotowali fantastyczne stoiska.

Kaliskie Liceum przygotowało bramę powitalną wzorowaną na bramach  z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz tron z personifikacją Polski, a na stoisku uczennice liceum malowały osobom chętnym paznokcie na biało-czerwono oraz flagi Polski na twarzach oraz serwowały galaretki z bitą śmietaną, kanapek i krakersów, obowiązkowo w naszych narodowych barwach.

Do stoiska Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim zapraszała piękna wystawa o tematyce patriotycznej, po obejrzeniu której można było spróbować pysznych tradycyjnych polskich przysmaków. Kto był tego dnia z nami, mógł skosztować m.in. pierogów, pasztecików, gołąbków, sałatek, babeczek, galaretek, a nawet tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Na stoisku prężnie działali rodzice, którzy zapraszali do stoiska i częstowali w pięknych strojach regionalnych lub w biało – czerwonych. W narodowych barwach licznie zaprezentowała się również grupa nauczycieli lokalnych szkół oraz wielu uczniów i mieszkańców Kalisza Pomorskiego.

Szkoła Podstawowa w Pomierzynie wraz ze Stowarzyszeniem „Pozytywna zmiana” przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Jedną z nich było wspólne tworzenie olbrzymiej gąsienicy z watoliny, w której można się było doliczyć aż 100 elementów, a potem znakomicie się na niej bawić, tworząc m.in. tradycyjne biało-czerwone jojo z recyklingu. Przygotowano również specjalne znaczki dla osób, które zadeklarowały wykonanie jakiejś czynności 100 razy w akcji 100 x POTRAFIĘ (okazało się, że każdy z nas może wykonać 100 razy jakąś rzecz - można np. 100 razy odbić piłkę, dać buzi babci, popływać po Bałtyku). Tym stoisku było też coś dla ducha … piękna poezja m.in. Z. Herberta rozwieszona do poczytania między drzewami.

Pracownicy świetlic wiejskich przygotowali warsztaty w kolorach patriotycznych. Każdy mógł podejść i wykreować własne  biało - czerwone wiatraczki, kwiaty, bransoletki i nie tylko.

Ciekawą ekspozycję przygotowało również Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Monte Cassino” ze Szczecina. Wystawa wojskowego sprzętu i umundurowania przyciągnęła osoby w każdym wieku. Wielką frajdę sprawiło dzieciom pisanie depeszy na starej maszynie.

Interesującą wystawę „Polskie symbole narodowe i wojskowe” przygotowali w Galerii Pałacowej pracownicy biblioteki. (Zainteresowanych informujemy, że ta wystawa będzie prezentowana do pierwszych dni lipca).

Na scenie królowała polska muzyka i polskie tańce. W programie wystąpiły marżoretki z Łobeskiego Domu Kultury, czyli grupa dziewcząt prezentujących układy taneczno-marszowe do muzyki granej przez orkiestrę dętą. 

Bardzo ważnym punktem pikniku było śpiewanie pieśni patriotycznych. Na scenie zaprezentowały się dzieci z oddziału przedszkolnego w Pomierzynie, dzieci z Przedszkola „Wesołe nutki” w Dębsku, uczniowie lokalnych szkół podstawowych, uczniowie liceum z Adrianem Kociubą (solistą grupy teatralnej „Klepsydra”) na czele.  Pieśni patriotyczne przygotowała również schola parafialna „Aniołki” oraz sekcja wokalna Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim – grupa „My Emeryci”, „Violki”, solista pan Bronisław Drozd, dzieci z „Wesołej Gromady” i  zespół New Hello.   Co ważne, do wspólnego patriotycznego śpiewania dały się namówić osoby, które na co dzień nie występują na scenie i którym serdecznie dziękujemy i gratulujemy odwagi. Wśród nich grono pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim oraz ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie wraz z grupą rodziców,  państwo M. K. Wiśniewscy z dziećmi, pracownicy Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim i świetlic wiejskich,  seniorzy z Dziennego Domu SENIOR+.

Prezentowane pieśni patriotyczne mogły być wykonywane również przez publiczność, ponieważ wśród nich rozdano sporą ilość mini-śpiewników.

Kolejnym polskim akcentem na scenie były polskie tańce narodowe i regionalne wykonane przez Zespół Pieśni i Tańca „Gorzowiacy”. Na zakończenie prezentowanego programu do poloneza – jednego z polskich tańców narodowych przyłączyło się wielu mieszkańców tworząc długi, piękny korowód. Tym korowodem rozpoczęliśmy utworzyli żywy napis „100 LAT DLA POLSKI”, który na koniec został sfotografowany z góry m.in. przy użyciu drona.

Program zakończył się muzycznie występem artystycznym zespołu „Między nami” z Wałcza.

Spotkaliśmy się razem dla Polski, był to piękny dowód patriotyzmu mieszkańców Kalisza Pomorskiego i okolicznych miejscowości oraz przykład owocnej współpracy kaliskiego Ośrodka Kultury, szkół, Urzędu Miasta i innych instytucji. Razem pokazaliśmy, że 100 rocznicę niepodległości Polski można przezywać RADOŚNIE!

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto