Uruchomcie wyobraźnię, można już się starać o wsparcie w ramach Programu Społecznik.

  • Napisane przez  Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Uruchomcie wyobraźnię, można już się starać o wsparcie w ramach Programu Społecznik.

Uruchomcie wyobraźnię, można już się starać o wsparcie w ramach Programu Społecznik. Ryszard Mićko - członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego zachęca do tworzenia wydarzeń integrujących mieszkańców regionu i sięgania po wsparcie, które może wynieść nawet 10 tys. zł.

Czy faktycznie Program Społecznik aktywizuje mieszkańców województwa?

Ryszard Mićko: I to jak! Ponad pół tysiąca wydarzeń, inicjatyw, koncertów, spotkań, pikników rodzinnych, czy zawodów sportowych o tym najlepiej świadczy. Jednym z nich był „Rodzinny piknik paralotniowy” zorganizowany przez Stowarzyszenie Lotnicze Stratus z Chojny. Wielkie wrażenie zrobił na mnie także projekt z Bełcznej pod Łobzem, gdzie tamtejsze Stowarzyszenie na rzecz Edukacji TRADYCJA przygotowało „Hydrozagadkę w szuwarach” - rajd kajakowo-pieszy na orientację połączony z licznymi zagadkami i łamigłówkami. Takie inicjatywy wyciągają naszych mieszkańców z domów! Te projekty rozwijają pasje, budują wspólnoty, a przy okazji uczą o historii lokalnej czy podnoszą naszą świadomość ekologiczną. Tak naprawdę Program Społecznik przerósł nasze oczekiwania. Wiedzieliśmy, że tak jak w przypadku Grantów Sołeckich będzie dobrze, że jest spore zainteresowanie. Ale te pomysły, te spełnione małe marzenia pokazują, że trafiliśmy w dziesiątkę. Dlatego w tym roku pula środków do zdobycia jest dwa razy większa i wynosi 3 mln zł.

No właśnie, jak sięgnąć po środki, na co mogą być one spożytkowane, jakie są warunki Społecznika?

RM: O wsparcie mogą się starać stowarzyszenia albo fundacje, ale już trzy osoby wystarczą by stworzyć grupę inicjatywną. Taka grupa znajduje opiekuna formalnego w postaci organizacji pozarządowej i aplikuje po środki, np. listownie albo przez Internet. We wniosku trzeba dobrze opisać sposób w jaki chce się zintegrować i zaktywizować lokalną społeczność, trzeba też wskazać 10% wkładu własnego. Może to być np. praca jaką zamierzamy w ramach projektu wykonać. Wnioski w ramach mikrodotacji o wsparcie do 3 tys. złotych są oceniane przez Komisję złożoną m.in. z osób udzielających się w stowarzyszeniach. Wnioski w ramach inicjatyw obywatelskich, czyli te gdzie można zdobyć do 10 tys. zł wsparcia będą wybierane przez mieszkańców Pomorza Zachodniego. Specjalnie dla tych projektów uruchomimy głosowanie w Internecie. To dodatkowa wartość, bo dzięki takiej formie o społeczniku usłyszy jeszcze więcej osób, a więc jeszcze więcej dobrych inicjatyw uda się zrealizować.

Komu najczęściej chce się chcieć?

RM: Nie ma przepisu na wzorowego społecznika, bo działać chcą i młodzi i starzy. I kobiety i mężczyźni. I mieszkańcy miast i malutkich wiosek. Po prostu są to osoby, których rozpiera pozytywna energia. Oni chcą się nią dzielić, a my im tylko pomagamy.

Intermarche Drawsko

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto