Honorowy profesor kaliskiego Liceum

  • Napisane przez  Aleksandra Radecka
Honorowy profesor kaliskiego Liceum

Jak niebanalnie rozpocząć lekcję z uczniami o Ferdydurke Witolda Gombrowicza,  czy o Weselu Stanisława Wyspiańskiego. Co jest zaszyfrowane  w tematach prac pisemnych i ustnych, jak pokonać tremę przed egzaminem i najważniejsze, czym jest literatura – to tylko niektóre z  pytań, na które odpowiadał Jarosław Klejnocki, literat, wykładowca na UW i dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.

Przez trzy dni (od 10 do 13.04.2018r.) pracował  w kaliskim Liceum jako nauczyciel języka polskiego. Poznał młodzież z różnych klas: dziennikarsko-artystycznych, dwujęzycznych, wojskowej i medyczno- politechnicznej.

Tym razem polonistki zatrudnione w szkole: Grażyna Czerner, Joanna Mączkowska i Aleksandra Radecka przyglądały się prowadzonym przez gościa lekcjom.

Honorowy profesor kaliskiego Liceum

- Bywały momenty zaskoczenia, najważniejsze cechy dzieła prowadzący omawiał, bazując  jedynie na fragmentach. Taka metoda może okazać się skuteczniejsza w zachęceniu kogoś do przeczytania całości lektury - komentowała Grażyna Czerner.

Młodzieży  propozycja niecodziennych zajęć bardzo się spodobała. To kwestia osobowości prowadzącego, podkreślali. Niektórzy byli bardziej wylewni: - Mega fajnie się go słuchało, potrafi trafić do młodych ludzi - mówił Arek Janiak po lekcji na temat Ferdydurke W. Gombrowicza. Inni uczniowie z tej klasy z uśmiechem podkreślają, że zapamiętają ważne  granice w ludzkim życiu, np. wiek chrystusowy czy „smugę cienia”. Nowy pan profesor, który na co dzień jest szefem Muzeum Literatury, wykorzystał do lekcji zdjęcia miejsc, eksponatów zgromadzonych przez tę instytucję. To z kolei był dobry pomysł ze względu na tak zwanych wzrokowców, których wśród uczniów jest wielu.

Honorowy profesor kaliskiego Liceum

- Młodzi wszędzie są tacy sami, jedni otwierają się szybciej, inni potrzebują więcej czasu. To było bardzo fajne doświadczenie i dla mnie przyjemność - oceniał Jarosław Klejnocki.

Warto dodać, że zaproszony gość  wygłosił również wykład na temat Poezja jako anomalia i rzecz konieczna, w którym zapoznał licznie zgromadzoną w siedzibie Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim publiczność z teorią Herberta  Marshalla McLuchana. Autor Galaktyki Gutenberga pisał  o tym, jak zmieniały się formy komunikacji międzyludzkiej na przestrzeni wieków, co wykorzystał Klejnocki w swojej wypowiedzi. Uznał, że  piękno literatury polega na komplikacji, na wyrażeniu za pomocą języka tego, co jest niewyrażalne.

Na koniec swojego pobytu podkreślał, że kaliscy licealiści mają szczęście, bo chodzą do szkoły, w której czuje się miłą atmosferę i życzliwość nauczycieli.  Dodał z uśmiechem, że chętnie by został jej honorowym profesorem.

Honorowy profesor kaliskiego Liceum

Jarosław Klejnocki miał także okazję poznać piękno tutejszej przyrody, architektury oraz ciekawą historię regionu. Dzięki zaproszeniu dyrekcji Drawieńskiego Parku Narodowego zwiedził Głusko i jego okolice. W roli przewodników wystąpili pani Joanna Osińska, główny specjalista ds. udostępniania DPN oraz pan Tomasz Bogucki, pasjonat historii lokalnej.

- To dla nas zaszczyt i wyróżnienie, że mogliśmy przyjąć w murach kaliskiego Liceum tak znamienitego gościa, a zarazem znawcę literatury i pedagoga z nieszablonowym podejściem do młodzieży. Zajęcia z panem Jarosławem Klejnockim były dla naszych uczniów, a także nauczycieli języka polskiego, ciekawym i kształcącym doświadczeniem. Pragnę mu podziękować w imieniu swoim i szkolnej społeczności, że poświecił swój urlop, aby podzielić się pasją do literatury z młodzieżą i nauczycielami – powiedział dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

Honorowy profesor kaliskiego Liceum

Pobyt Jarosława Klejnockiego w Kaliszu Pomorskim nie byłby możliwy bez zaangażowania polonistki Aleksandry Radeckiej oraz współpracy szkoły z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Kaliszu Pomorskim, a także burmistrzem miasta panem Michałem Hypkim. Dziękujemy również dyrekcji Drawieńskiego Parku Narodowego oraz pani Joannie Osińskiej i panu Tomaszowi Boguckiemu za zorganizowanie bardzo ciekawej wycieczki oraz gościnność i gotowość do współpracy ze szkołą.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto