„Kalisz Pomorski- moja mała Ojczyzna” autorski projekt Joanny Mączkowskiej

  • Napisane przez  DSI
„Kalisz Pomorski- moja mała Ojczyzna” autorski projekt Joanny Mączkowskiej

Gdyby w poczet obywateli Kalisza Pomorskiego zaliczyć wszystkich licealistów, którzy zainteresowali się jego historią na lekcjach wiedzy o kulturze, to okazałoby się, że miasto ma przynajmniej kilkuset mieszkańców więcej, a także kilkuset gorących jego propagatorów.
Właśnie na lekcjach z tego przedmiotu, prowadzonego w kaliskim Liceum przez polonistkę Joannę Mączkowską, od 8 lat realizowany jest jej autorski projekt „Kalisz Pomorski- moja mała Ojczyzna”. Młodzież poznaje bogate i niezwykłe dzieje miasta wybierając każdego roku interesujące ją tematy do samodzielnego zreferowania. W tym roku uczniowie zafascynowali się szczególnie historią Czerwonej Szkoły, dzwonu poświęconego królowi Prus Fryderykowi II, wiszącego na wieży tutejszego Kościoła. Na lekcjach w kaliskim Liceum odżywają zapomniani, miejscowi bohaterowie: piastowski rycerz Janusz Kenstel, władająca miastem przez pięć stuleci rodzina von Güntersberg, czy już powojenni, polscy pionierzy.

Kalisz Pomorski- moja mała Ojczyzna

Uczniowie do zgłębiania kaliskich historii oraz tajemnic korzystają z licealnego portalu wielopokoleniowego: My-Kalisz Pomorski– okolice– świat (http://www.liceum.kalisz.pl) prowadzonego przez Joannę Mączkowską i Bogumiła Kurylczyka. Ukazało się już w nim kilkadziesiąt opracowań dotyczących miasta: od wspomnień i gawęd po intrygujące odkrywanie tajemnic. Ta edukacja o „małej Ojczyźnie” nie kończy się bynajmniej wraz z wykładanym w klasach pierwszych przedmiotem.

Kalisz Pomorski- moja mała Ojczyzna

Potem chętni uczniowie, a tych nigdy nie brakuje, uczestniczą w odkrywaniu kolejnych, lokalnych tajemnic lub jako członkowie grupy teatralnej „Klepsydra” grają w plenerowych spektaklach, które zawsze nawiązują do autentycznych wydarzeń z historii miasta. W ten sposób nie tylko uczą się sami, ale też uczą innych, poszerzając wciąż grono osób, którym Kalisz Pomorski jest bardzo bliski.

Kalisz Pomorski- moja mała Ojczyzna

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto