Ciepłe parapety – kiedy się sprawdzą?

  • Napisane przez  grupamagnum.eu
Ciepłe parapety – kiedy się sprawdzą?

To, w jaki sposób okna zostaną osadzone w ścianach, ma ogromne znacznie, zwłaszcza jeśli profile, jak i systemy szybowe posiadają wysoką izolację termiczną. Nie da się ukryć, że okna muszą być szczelnie zamontowane, a połączenie ościeżnicy stolarki okiennej z ościeżem również musi gwarantować termiczną izolację, więc warto zwrócić tutaj uwagę na ciepłe parapety, które w takiej sytuacji idealnie się sprawdzą.

Co to są ciepłe parapety?

Są to po prostu profile podokienne, które najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego –polistyrenu ekstradowanego, można również być wykonane ze styropianu. Ciepłe parapety nie są dostępne w regularnej sprzedaży, to znaczy, trzeba je wykonać na zamówienie, dzięki czemu będą idealnie dopasowane do wybranego systemu okien i tutaj nie ma znaczenia czy została wybrana stolarka aluminiowa, czy drewniana, bo zarówno w jednym, jak i drugim przypadku ciepłe parapety sprawdzą się idealnie.

Montaż ciepłych parapetów

Najlepszym momentem na zamontowanie ciepłych parapetów jest wprawianie okien w nowo budowanym domu, gdyż można od razu uwzględnić je w planach. Nie oznacza to, jednak że przy wymianie stolarki w domu już zamieszkałym nie można zastosować takiej izolacji termicznej. Będzie to bardziej skomplikowany proces, jednak wykonalny. Oczywiście niezbędne będą materiały, taśmy izolacyjne czy pianki, które bez trudu można znaleźć w sklep.grupamagnum.eu, gdzie również można zamówić ciepłe parapety.

Na czym polega zakładanie ciepłych parapetów?

Podokienny profil musi być zamocowany do okiennego otworu, oczywiście po uprzednim jego wypoziomowaniu i wyrównaniu. To jest akurat bardzo ważna czynność. Najczęściej spoiwem jest specjalny klej do styropianu, lecz tutaj należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Pozostałe szczeliny można bez przeszkód wypełnić pianką montażową, musi być nierozprężona. Wiele osób zamiast pianki decyduje się na użycie silikonu, który również sprawdzi się w takim montażu. Ostatnim etapem prac będzie montaż okiennej ramy, pamiętając, iż ościeżnica, jak i parapet muszą dokładnie się zazębiać, tylko wtedy ciepły montaż będzie miał sens.

Piana zamiast kleju?

Do zamocowania ciepłego parapetu zamiast kleju czy innego preparatu można użyć piany. Niestety bardzo często jej nieprawidłowe rozprowadzenie powoduje powstawanie pustych przestrzeni, więc izolacja termiczna nie będzie wtedy odpowiednio wykonana. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, by jak najgęściej ją rozprowadzić.


UWAGA:
Decydując się na zastosowanie ciepłego parapetu, należy koniecznie pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu okiennych profili przed słonecznymi promieniami, jeśli założenie zewnętrznych parapetów ma być odłożone w czasie. Najlepiej jest jednak od razu wykonać całość prac.

Czy warto wybierać takie rozwiązanie?

Jak najbardziej tak. Ciepłe parapety eliminują możliwość przenikania wody, zapobiegają powstawaniu termicznych mostków, a także zmniejszają straty ciepła. Jednym słowem na pewno w znacznym stopniu pozwolą na zaoszczędzenie w sezonie zimowym.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto