Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Drawsko Pomorskie jako pierwsze w powiecie monitoruje jakość powietrza. Możesz sam sprawdzić jego czystość

  • Napisał 
Fot. Andrzej Gałązkiewicz Fot. Andrzej Gałązkiewicz

Od kilku dni temu na Placu Konstytucji w Drawsku Pomorskim działa czujnik jakości powietrza. Pomiary możesz sprawdzić w Internecie.

Kilka dni temu Urząd Miejski w Drawsku Pomorskim wraz z fundacją Aviva uruchomił nowoczesny czujnik, który monitoruje jakość powietrza w Drawsku Pomorskim. Urządzenie został zainstalowane na placu Konstytucji.

UWAGA: Przejdź i zobacz pomiar online na DSI  (link dostępny zawsze w górnym menu > więcej > czujnik jakości powietrza)

Czujnik jakości powietrza bada takie parametry jak pyły zawieszone pochodzące z lokalnych źródeł zanieczyszczenia. Stanowią one mieszaninę cząstek stałych, ciekłych. Ze względu na duży stopień dyspersji mogą przebywać w atmosferze w stanie zawieszonym przez bardzo długi okres.
Niektóre cząstki pojawiają się w sposób naturalny (od burz piaskowych czy pożarów lasów), ale często jest to efekt emisji z fabryk, ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, zanieczyszczenia, pyłu drogowego itp. Im mniejsze i lżejsze cząstki, tym dłużej pozostaną one w powietrzu.

  • PM2.5 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) lub mniej. Te cząstki pozostają zawieszone w powietrzu, którym oddychamy i nie rozpraszają się.
  • PM10 mają rozmiar 10 mikrometrów (jednej tysięcznej milimetra) średnicy. Cząstki tej wielkości (PM10 lub mniej) mogą penetrować najgłębsze partie płuc, ze względu na ich niewielkie rozmiary.

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • - poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • - poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • - poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Normy odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych ustalone przez Światową Organizację Zdrowia, to 25 μg/m3 dla PM2.5
Oprócz tego urządzenie mierzy jeszcze temperaturę, ciśnienie i wilgotność oraz podaje dane do 24h wstecz.
Ciekawą funkcją jest także prognoza zanieczyszczenia.

Jakość powietrza można również obserwować za pośrednictwem specjalnej strony lub w aplikacji na telefony

Ciekawostką jest również to, że zamontowany czujnik podświetla się na odpowiednie kolory w zależności od jakości powietrza. Zielony oznacza dobre czyste powietrze.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej