Własna wędzarnia w ogrodzie

  • Napisane przez  metgard.pl
Własna wędzarnia w ogrodzie

Letnie grillowanie to już prawie tradycja narodowa, ale coraz modniejsze staje się samodzielne wędzenie i pieczenie chleba. To efekt niedoskonałości wyrobów, które powszechnie dostępne są w sklepach. Jedzenie przygotowane domowymi sposobami jest znacznie smaczniejsze i zdrowsze.

Miejsce na wędzarnię

Wybór odpowiedniego miejsca na wędzarnię jest bardzo istotny ze względów bezpieczeństwa i dobrych stosunków z sąsiadami. Wędzarnię należy stawiać w pewnej odległości od domu, by dym nie przenikał do jego wnętrza. Jeżeli w najbliższym sąsiedztwie znajduj ą się inne domy, to miejsce powinno być osłonięte od ich strony. W tym celu można wykorzystać żywopłot, pergolę, wysokie krzewy. Ze względu na ryzyko pożaru nie wolno wędzarni stawiać w pobliżu drzew rosnących w ogrodzie.

Wybór wędzarni

Jeżeli miejsce zostało już wyznaczone to do podjęcia została decyzja o rodzaju wędzarni. Na rynku jest bogata oferta zarówno pod względem cenowym jak i oferowanych funkcji. Najprostsze są wędzarnie przenośne, które można ustawić na tarasie lub zabrać na weekendowy piknik za miastem. Wśród wędzarni stałych do wyboru są:

  • wędzarnie blaszane,

  • wędzarnie drewniane,

  • wędzarnie murowane.

Bardziej zaawansowane modele łączą w sobie wędzarnię, gril oraz piec chlebowy. W ten sposób można stworzyć bardzo funkcjonalną kuchnię ogrodową i oddać się pasji przygotowywania żdrowej żywności dla domowników i gości.

 

Na zdjęciu wędzarnia ogrodowa firmy MetGard

Na zdjęciu wędzarnia ogrodowa firmy MetGard - www.metgard.pl/137-wedzarnie-ogrodowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wędzarni

Bez względu na rodzaj wędzarni najważniejsze są w niej 4 elementy:

  • palenisko,

  • komora wędzenia,

  • przewód dymowy,

  • komin.

Palenisko powinno być podobnej wielkości jak komora wędzenia, może się znajdować bezpośrednio pod nią, ale wtedy będzie możliwe tylko wędzenie gorącym dymem. Znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zbudowanie paleniska oddalonego od głównej wędzarni, odległość powinna wynosić od 1 m do 1,5 m. Przy takiej odległości dym zdąży się schłodzić i możliwe będzie wędzenie dymem zimnym, które daje wyroby bardziej aromatyczne i nadające się do dłuższego przechowywania.

W komorze wędzenia, zwłaszcza w wędzarniach drewnianych, najważniejsza jest jej szczelność. Warto wyposażyć ją w akcesoria umożliwiające wędzenie różnorodnych wyrobów, np. kiełbas, szynek, serów, ryb a nawet warzyw i owoców.

Kominem odprowadzany jest nadmiar dymu i wilgoci. Warto wyposażyć go w szyber, który umożliwia regulowanie ciągu w kominie. Za pomocą szybra można też zwiększać temperaturę podczas ostatniego etapu wędzenia – dopiekania.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto