Jak wybrać oświetlenie LED do akwarium?

  • Napisane przez  plantica.pl
Jak wybrać oświetlenie LED do akwarium?

Oświetlenie LED, jakie obecnie coraz częściej stosowane jest przez miłośników akwarium, niesie za sobą wiele zalet. Zapewni nie tylko ciekawy i niepowtarzalny efekt kolorystyczny, lecz również pozwoli na zmniejszenie poboru prądu, gdyż LEDy są energooszczędne. Oczywiście by faktycznie takie oświetlenie było funkcjonale, musi być odpowiednio dobrane, jednak z tym nie powinno być problemu, wystarczy tylko poznać kilka zasad, którymi należy się kierować.

Czy światło w akwarium to konieczność?

To zależy jakie organizmy żywe będą w nim hodowane. Oczywiście, jeśli ma się zamiar kupić akwarium o małej pojemności, w którym będzie hodowana tylko welonka, oświetlenie nie jest wymogiem, choć nawet takie mało wymagające ryby potrzebują tlenu. W akwarium, w którym mają być hodowane rośliny, powinno być priorytetem, bo jak wiadomo, światło wytwarza tlen, który jest niezbędny, więc nie należy pomijać tej ważnej kwestii, bo także aktywność ryb w dużej mierze zależy od jego ilości. Obecnie w kwestii oświetlenia akwarium jest bardzo duży wybór, bo można wybrać zarówno żarowe, jak i nowoczesne LEDy, które sprawdza się idealnie w takich warunkach.

Ledy w akwarium-dobre, ale drogie

Niestety osoby, które decydują się na zakup oświetlenia ledowego do swojego akwarium, muszą liczyć się z kosztami, bo wśród dostępnych możliwości ta jest najdroższa. Oczywiście jest to wydatek jednorazowy, który w miarę użytkowania zwróci się nawet w postaci mniejszych rachunków za prąd. Za oświetleniem LED przemawia jednak fakt, iż emitują świetlne fale o różnej długości, więc są w stanie zapewnić dostateczną ilość światła nawet najbardziej wymagającym roślinom i rybom, i tutaj nie ma znaczenia pojemność akwarium.

Parametry oświetlenia- które są ważne?

Wybierając lamy LED do akwarium, należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne, które są bardzo ważne, bo tylko odpowiednio dobrana moc przyniesie oczekiwane rezultaty. Ważne jest także:

  •   jaką długość świetlnej fali zapewnią. Odpowiada ona za dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu, dlatego ten parametr powinien być priorytetem, na który należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
  •   jaki ma współczynnik oddawania kolorów. Im będzie większy, tym lepiej, gdyż barwy oświetlenia będą lepiej oddawane. W tej kwestii warto poprosić o pomoc fachowca, bo dobranie odpowiedniego współczynnika może nie być łatwe, a zniekształcone barwy mogą zaszkodzić i rybom i roślinom.
  •   jaką temperaturę barową posiadają
  •   jaką jasność światłą zapewnią. Wbrew pozorom lumeny są bardzo ważne, więc tego parametru też nie należy pomijać.

Ledy a temperatura w akwarium

Dużą zaletą oświetlenia LED przeznaczonego do akwarium jest fakt, iż nie podnosi ono temperatury wody ani nie zwiększa zawartości w niej CO2, co niestety często powoduje tradycyjne żarowe oświetlenie. Nie oznacza to, jednak że jest złe, jednak chcąc cieszyć się dobrze wyeksponowanym akwarium, Ledy będą najlepszym rozwiązaniem. Takie  lampy led do akwarium można bez trudu kupić na w każdym sklepie z akcesoriami dla ryb czy w sklepach zoologicznych.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto