Przysięga w Złocieńcu „Ja, żołnierz Wojska Polskiego…”

  • Napisane przez  por. Paulina POPIEL
Przysięga w Złocieńcu „Ja, żołnierz Wojska Polskiego…”

Dzień 9 lutego 2018 roku w historii 2 Brygady Zmechanizowanej oraz złocienieckiego garnizonu związany był z uroczystością Przysięgi Wojskowej żołnierzy służby przygotowawczej.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządów, w tym Starosta Drawski Stanisław Kuczyński wraz z Wicestarostą Jackiem Kozłowskim.
Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania oraz zobowiązaniem żołnierzy wobec państwa i narodu. Stanowi źródło ich siły moralnej. Każdy żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej składa przysięgę wojskową według określonej roty na sztandar: "Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg".


Zapoznaniem z przebiegiem uroczystości oraz przybliżeniem wszystkim zgromadzonym na placu apelowym historii i tradycji 2 Brygady Zmechanizowanej przez Szefa Sekcji Wychowawczej, rozpoczęto ceremonię przysięgi wojskowej dla żołnierzy Służby Przygotowawczej. W przeddzień uroczystości, w kościele garnizonowym w Złocieńcu ksiądz porucznik Grzegorz Lach odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji żołnierzy młodego rocznika.
Uroczysty apel rozpoczął się dokładnie o godzinie 10.00 złożeniem meldunku Dowódcy Brygady –pułkownikowi Arturowi Pikoniowi, a następnie przywitaniem przez dowódcę złocienieckiej jednostki przybyłych gości na czele z rodzinami żołnierzy oraz całą społecznością 2 BZ.
„Gratuluję Wam, bowiem ta piękna uroczystość wprowadziła Was do naszej wojskowej rodziny. Pamiętajcie jednak, że armia, której staliście się przed chwilą pełnoprawnymi członkami, wiele od Was oczekuje” – tymi słowami Dowódca złocienieckiej brygady podsumował uroczystą zbiórkę.
Odegranie i odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego a następnie przegrupowanie pododdziałów do defilady zakończyły uroczystość.
Rodziny w oczekiwaniu na swoich najbliższych, skorzystały z możliwości bliższego przyjrzenia się sprzętowi i uzbrojeniu będącemu na wyposażeniu złocienieckiej jednostki w ramach przygotowanego pokazu statycznego.
Wszyscy żołnierze Nieetatowego Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej, po miesiącu rozłąki udadzą się na zasłużony odpoczynek w swoje strony rodzinne a następnie ponownie powrócą do koszar celem odbycia całego cyklu szkoleniowego.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto