Zimowy rajd upamiętniający ewakuację jeńców Oflagu II D

  • Napisane przez  Paweł Łuczko
Zimowy rajd upamiętniający ewakuację jeńców Oflagu II D

W poniedziałek 29 stycznia 2018 roku, 50 uczniów klas policyjnych i wojskowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, wzięło udział w zimowym rajdzie upamiętniającym ewakuację polskich jeńców z Oflagu II D oraz uroczystościach z okazji 73. rocznicy ewakuacji. W ten sposób licealiści wpisali się w obchody „Roku dla Niepodległej”, jakim został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rok szkolny 2017/2018.
Inicjatorem rajdu i uroczystości, podobnie jak w poprzednich pięciu latach był nauczyciel geografii w kaliskim Liceum i pasjonat regionalnej historii Paweł Łuczko. W organizacji i przeprowadzeniu przedsięwzięcia pomagali mu nauczyciele: Andrzej Kowalewski, Sebastian Stateczny oraz Karol Kalina, który z członkinią grupy Medical Team Kalisz Pomorski zabezpieczał rajd pod względem medycznym.
W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Miasta z Dariuszem Czerniawskim, Przewodniczącym Rady Miasta Borne Sulinowo oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D z Bornego Sulinowa. Szczególnym gościem był pan Zbigniew Markiewicz, którego ojciec był jeńcem Oflagu II D, a także uczestniczył w ewakuacji w 1945 roku. Historie opowiedziane przez pana Zbigniewa przed mszą świętą, to niepowtarzalny i wyjątkowy moment tego dnia. Obecny był także wnuk jednego z jeńców, pan Łukasz Lisiecki, oraz syn jednego z żołnierzy 18 PP, wyzwalających obóz 4 lutego 1945 r., pan Andrzej Michalak.


Polscy oficerowie, jeńcy Oflagu II D Gross Born, w liczbie około 6 000 żołnierzy, oraz grupa kilkuset Powstańców Warszawskich, którzy trafili do oflagu w 1944 roku, decyzją niemieckich władz zostali ewakuowani do oddalonego o niemal 700 km obozu w Sandbostel w okolicy Hamburga. Ewakuacja rozpoczęła się 28 stycznia 1945 roku i trwała ponad 60 dni.
Upamiętniając ich wędrówkę, od sześciu lat nauczyciele Liceum w Kaliszu Pomorskim wraz z młodzieżą organizują Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D. Każda wiosenno-letnia edycja rajdu poświęcona jest jednemu z oficerów. Byli wśród nich Feliks Przyłubski, autor wspomnień trudnej wędrówki z 1945 roku a jednocześnie powojenny autor podręcznika „Litery”, gen. Witold Dzierżykraj-Morawski, gen. Kmicic – Skrzyński, Zygmunt Weiss, oraz kapelan powstańczy ks. Władysław Zbłowski „Struś”, a także Jan Zamoyski, twórca oflagowego Tryptyku.
W tym roku odbyła się także zimowa, jednodniowa edycja rajdu. Podczas obchodów rocznicowych, uczestnicy po złożeniu kwiatów i zniczy pod pomnikiem poświęconym francuskim jeńcom tego obozu, wysłuchali fragmentów opowieści Feliksa Przyłubskiego z 28 stycznia 1945 roku. Mszy świętej na terenie obozu, przy pozostałościach dawnej kaplicy obozowej, przewodniczył ks. kapelan Grzegorz Lach z parafii w Złocieńcu. Celebracja Eucharystii w tym szczególnym miejscu, sprawowana przez kapelana Wojska Polskiego, nadała obchodom rocznicowym wyjątkowego wymiaru.
Obecność dr Tomasza Skowronka z RDLP w Szczecinku, była szczególną okazją do poznania przez młodzież tragicznej historii kilku tysięcy jeńców z okolicznych obozów. O warunkach życia w Oflagu II D opowiedział pan Dariusza Czerniawski, Przewodniczący Rady Miasta Borne Sulinowo oraz opiekuna izby pamięci w Bornym Sulinowie Współpraca władz Kalisza Pomorskiego, Nadleśnictwa Kalisz Pomorski i Borne Sulinowo, pozwoliła na realizację przedsięwzięcia upamiętniającego historię oficerów z Oflagu II D. Dzięki wsparciu Nadleśnictwa, uczestnicy po kilkunastokilometrowym marszu mogli posilić się i zaspokoić pragnienie gorącymi napojami.
Zimno i trudne warunki marszu nie odstraszyły kaliskich Licealistów i ich opiekunów. Udział w rajdzie i rocznicowych obchodach był dla nich wspaniałą lekcją patriotyzmu oraz okazją do poznania wielu wątków tego wciąż mało znanego epizodu historii naszego regionu. Patriotyzm jest dla młodych ludzi wciąż ważnym elementem życia, stać ich na chwilę refleksji nad trudną przeszłością.

Dodatkowe informacje

  • Film:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto