Wpływ marihuany na zdrowie

  • Napisane przez  holenderskiskun.pl
Wpływ marihuany na zdrowie

Kwestia legalizacji (bądź nie) dostępu do marihuany co jakiś czas rozgrzewa polskie społeczeństwo – zwłaszcza przy okazji zbliżających się wyborów. Warto jednak odłożyć emocje na bok i dowiedzieć się, jak marihuana naprawdę wpływa na nasze zdrowie!

Dlaczego boimy się marihuany

Marihuana budzi kontrowersje nie bez powodu – liczne badania sugerują, że może ona mieć bardzo negatywny wpływ na pewne funkcje naszego organizmu. Choć jest zaliczana do tak zwanych „narkotyków miękkich” – z racji tego, że nie uzależnia fizycznie – to jednak może przyczyniać się do osłabienia pamięci, spadku koncentracji oraz pogorszenia koordynacji wzrokowo-ruchowej (co może być niebezpieczne zwłaszcza w przypadku prowadzenia auta pod jej wpływem). Marihuana jest również szkodliwa dla osób cierpiących na nadciśnienie – powoduje bowiem jego wzrost. Niekiedy – choć nie są to częste przypadki – po zażyciu marihuany może dojść do psychozy intoksykacyjnej, czyli widzenia nieistniejących obiektów, słyszenia niepokojących głosów i związanych z tym napadów lęku bądź euforii. Wciąż nie wiadomo, czy palenie marihuany nie jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi schizofrenii.

Nie takie konopie straszne

Z drugiej strony, wyciąg z marihuany może być z powodzeniem stosowany w leczeniu niektórych chorób i dolegliwości. Wiadomo już, że marihuana pomaga uśmierzać ból, jaki towarzyszy nowotworom – choć nie usuwa jego źródła, to jednak sprawia, że staje się on znacznie mniej dokuczliwy. Leki na bazie marihuany mogą także pomagać osobom, które poddawane są chemioterapii – łagodzą bowiem nudności i wymioty, które są skutkami ubocznymi tej metody
leczenia. Marihuana posiada także silne właściwości przeciwdrgawkowe, co może znaleźć zastosowanie w leczeniu chorych na padaczkę – nieprzewidywalność ataków, która tak bardzo obniża jakość ich życia, byłaby wówczas wyeliminowana. Już teraz w sprzedaży są dostępne leki zawierające marihuanę, które przeznaczone są dla ludzi chorujących na stwardnienie rozsiane – łagodzą one jedne z najbardziej dokuczliwych objawów, czyli silne bóle, nagłe skurcze oraz drżenie mięśni. Pomimo zakazowi posiadania i rozpowszechniania marihuany w Polsce nasiona konopi pozostają legalne. Nie posiadają one substancji, które są zakazane.

Gdy boli dusza…

Mało kto wie, że marihuana – a dokładniej odpowiednio skomponowane leki zawierające wyciąg z jej liści – są także niezwykle pomocne w leczeniu zaburzenia zwanego zespołem stresu pourazowego (PTSD). Dotyka ono osób, które doznały traumy – często jego ofiarą padają więc żołnierze wracający z misji, strażacy czy policjanci, ale także osoby mające za sobą doświadczenie przemocy czy poważnych wypadków komunikacyjnych. W Stanach Zjednoczonych ludzie, które mają tego rodzaju doświadczenia i mają postanowią diagnozę PTSD, mogą ubiegać się na pozwolenie na zażywanie leczniczej marihuany. Cały czas trwają też badania nad możliwością używania marihuany w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej – czyli zaburzenia, w którym epizody depresji przeplatają się z manią. Niektórzy naukowcy są zdania, że pacjenci z CHAD, zażywający leki zawierające oleje CBD, lepiej funkcjonują pod względem poznawczym!

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto