Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym już 9 raz

  • Napisał 
Już od 9 lat ogórki ponownie kiszone są w jeziorze Młyńskim. Ten produkt lokalny w sobotę 20 lipca obchodził swoje święto. Aby go spróbować do Kalisza Pomorskiego gdzie zlokalizowana była ogórkowa wioska przybyły rzesze smakoszy jeziorowego ogórka kiszonego.
 
Historia ogórka związana jest z tradycyjnym sposobem jego corocznej produkcji przez Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Kaliszu Pomorskim, gdzie zatapiano beczki z ogórkami właśnie w jeziorze.
 
Tegorocznej imprezie dopisały nie tylko dorodne ogórki ale i pogoda. Wydarzenia rozpoczęły się imprezami dla najmłodszych. Na stadionie zamontowane zostały ogromne dmuchane zamki, zjeżdżalnie i kule wodne. O 14.00 rozpoczął się program dla najmłodszych „Szkoła piratów”, prowadzony przez Teatr Władca Lalek ze Słupska. Po nim wystąpiły wokalistki z Goleniowskiego Domu Kultury. Kolejnym wykonawcą był zespół Bell-canto z Ośrodka Kultury w Pełczycach. Dziewczyny zaprezentowały covery zespołu ABBA. 
 
 
Zaraz obok w Wiosce Ogórkowej, gdzie zlokalizowana była Chata Sołtysa odbywała się loteria fantowa, a panie sprzedawały ogórkowe specjały.
 
Najważniejsze wydarzenie, czyli zatapianie beczek rozpoczęło się o 17:30. Wszyscy chcieli obejrzeć ceremonię wyławiania i topienia beczek. Sprawujący obowiązki sołtysa burmistrz Kalisza Pomorskiego wygłosił przemówienie. Za realizację obrzędu zabrali się Szambelani Ogórkowi. Pojawili się także piraci, którzy przywieźli koper do kiszenia. Nie wiadomo skąd pojawiły się czarownice z czosnkiem. Najważniejszy składnik – czyli ogórki przywieźli antyterroryści, a sól mafia.
Po zatopieniu tegorocznych beczek rozpoczęła się degustacja zeszłorocznych ogórków.
 
Ogórkowa atmosfera trwała do wieczora kiedy rozpoczęły się koncerty. Na scenie pojawił się Jamal i Krzysztof Krawczyk. 
 
 
 
 
 
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej