Prelekcja w kaliskim Liceum o tajemnicach rodziny Wittchow

  • Napisane przez  UM Kalisz Pomorski
Prelekcja w kaliskim Liceum o tajemnicach rodziny Wittchow

Z niedawno odnalezionych dokumentów wynika, iż w dużej mierze do budowy Kalisza Pomorskiego przyczynili się Albert i Wilhelm Wittchow. W oparciu o te odkryte w archiwach dokumenty kaliscy licealiści pod kierunkiem Bogumiła Kurylczyka i Joanny Mączkowskiej przygotowali opracowanie zatytułowane: „Tajemnice rodziny Wittchow”, które przedstawili na publicznej prezentacji 8 listopada.
Licznie przybyła na nią młodzież oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - Maciej Rydzewski. Byli także mieszkańcy zaciekawieni historią swojego miasta, a wśród nich zasłużony dla miejscowej oświaty dyrektor Roman Bykowski. Omawiane i pokazywane na ekranie projekty, plany, stare fotografie oraz urzędowe pisma wzbudziły sporo entuzjazmu wśród zgromadzonych. Niektóre dokumenty można było zobaczyć po raz pierwszy.

Prelekcja w kaliskim Liceum o tajemnicach rodziny Wittchow


Na wstępie przypomniano, że rodzina Wittchow, jak żadna inna, przyczyniła się do powstania wielu kaliskich gmachów, z których sporo służy mieszkańcom do dziś. Ród ten wywodzi się od mistrza tkackiego Karla Wittchowa, który był ojcem murarza Johanna, a on z kolei ojcem Alberta urodzonego 29 lipca 1860 r. I jako młodzieniec pomagał Johannowi w budowie siedziby kaliskiego sądu (Amtsgericht), stojącego przy ul. św. Wojciecha. Nabyte umiejętności i niewątpliwie talent oraz zarobione pieniądze pozwoliły mu na otwarcie 1 stycznia 1886 r. własnej firmy „Albert Wittchow – Mauermeister”. Jego pierwszy odnaleziony kontrakt został podpisany w lutym 1887 r. i dotyczył naprawy mostu na rzece w Starej Korytnicy.

Prelekcja w kaliskim Liceum o tajemnicach rodziny Wittchow


W konkluzji prelekcji stwierdzono, iż współcześni mieszkańcy Kalisza Pomorskiego wciąż korzystający z tych wszystkich obiektów, które Albert i Wilhelm Wittchow tu zbudowali lub wyremontowali, nie powinni o tym zapomnieć. Najwymowniejszym wyrazem tej pamięci byłoby bez wątpienia odnowienie grobowca rodziny Wittchow na Starym Cmentarzu, co już przed rokiem zainicjowali wraz z licealistami: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska.
Bogato ilustrowaną prelekcję można poznać na stronie internetowej www.kalisz.liceum.pl (w zakładce „Nasz przewodnik”). To już siódma kaliska tajemnica odsłaniana tam w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna” realizowanego we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” z Gminą Kalisz Pomorski.

Prelekcja w kaliskim Liceum o tajemnicach rodziny Wittchow
Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto