Czym konto oszczędnościowe różni się od osobistego?

  • Napisane przez  bzwbk.pl
Czym konto oszczędnościowe różni się od osobistego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że konto w banku to konto w banku i nazewnictwo jest jedynie sprawą kosmetyczną. Dopiero kiedy się przyjrzymy bliżej, okazuje się, że różnice mogą być nawet bardzo duże! Nietrudno jest finalnie stwierdzić, że np. konto osobiste i konto oszczędnościowe to dwa zupełnie różne od siebie produkty bankowe, których wybór należy rozważyć z totalnym rozróżnieniem, nie próbując nawet ich porównywać.

Czy konto oszczędnościowe nie jest osobiste?

Laik przecież mógłby stwierdzić, że konto oszczędnościowe także należy do osoby fizycznej, więc jest „osobiste”, a nie np. firmowe. Nie można odmówić komuś takiemu logicznego myślenia, które jest jak najbardziej trafne – bo przecież prawdą  jest, że to osoba fizyczna posiada konto oszczędnościowe.

Konto osobiste nazywane jest w ten sposób, gdyż jest pierwszym kontem, które będzie miał każdy człowiek i z którego będzie najczęściej korzystał. W dzisiejszych czasach jest wręcz nieoderwalną częścią naszego życia. Przecież na konto osobiste przychodzi wypłata, z konta osobistego wypłacamy pieniądze i z konta osobistego są pobierane kwoty, które płacimy za pomocą karty.

Dopiero później myślimy o założeniu konta, które będzie pełniło niemal tę samą funkcję, co dla naszych dziadków robiła skarpeta w szufladzie czy pod materacem – pozwalała odłożyć pieniądze, które mogą nam przydać się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Konto oszczędnościowe jednak od zwykłej skarpety też znacznie się różni (już pomijając kwestię tego, że konto oszczędnościowe nie jest materialnym obiektem), o czym można się dowiedzieć czytając dalej.

Koszty prowadzenia konta

Za konto osobiste z reguły się nie płaci. Konkurencja i popyt na tym polu są na tyle duże, że banki nawet nie próbują pobierać za nie opłaty. Sprawa konta oszczędnościowa jest za to zupełnie inna.

Jedynie kilkanaście procent Polaków oszczędza regularnie, co sprawia, że także popyt na konta oszczędnościowe nie jest tak duży, jaki powinien być, chociaż sam produkt bankowy jest bardzo atrakcyjny nawet mimo warunków zdeterminowanych przez właśnie niski popyt.

Często za prowadzenia konta oszczędnościowe wymagana jest symboliczna opłata 1 zł miesięcznie. Wydaje się to niezbyt dużym wydatkiem i takim właśnie jest, ale jednak jest wydatkiem. Na szczęście poza opłatami za prowadzenie konta oszczędnościowe, istnieje także przychód.

Oprocentowanie

I właśnie tutaj pojawia się największa różnica między kontem osobistym a kontem oszczędnościowym. Konto osobistego nie ma w ogóle żadnego oprocentowania – stan konta może się zmienić jedynie w wyniku płatności lub przelewów.

Za to każde konto oszczędnościowe charakteryzuje się oprocentowaniem o różnej wysokości, dzięki czemu co miesiąc kwota znajdująca się na koncie rośnie! Warto przy tym spojrzeć na ofertę Banku Zachodniego WBK, gdzie oprocentowanie może wynosić nawet ponad 1%! Wydaje się to niezbyt wiele, ale im coraz więcej pieniędzy znajdzie się na koncie, tym więcej zyskamy.

Oprocentowanie to główna zaleta konta oszczędnościowe, która pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze i uniemożliwić nieopatrzne wydanie ich, ale także powiększa nasze oszczędności.

Przelewy

Z drugiej strony istnieje kwestia przelewów. W przypadku konta osobistego sprawa jest jasna – wysyłanie przelewów jest bezpłatne i innej możliwości nie ma, jeśli chodzi o oferty banków.

Jeśli mowa o koncie oszczędnościowym, sprawa przelewów jest trochę bardziej skomplikowana. O ile pierwszy przelew wysyłany z konta jest przeważnie za darmo, za kolejne trzeba płacić – zależnie od banku opłaty oscylują wokół 10-20 zł. Może to być dotkliwe przy większej liczbie przekazów, ale jednocześnie należy pamiętać, że z konta oszczędnościowego nie powinno się korzystać jak z konta osobistego.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto