Intermarche Drawsko


Defibrylatory już na ścianach budynków w Drawsku Pomorskim.

  • Napisane przez  DSI za Grupa Medyczna Drawsko
Fot. Marcin Łukasz Fot. Marcin Łukasz

Pamiętacie projekt AED Drawsko – pisaliśmy o nim szeroko w artykule Uzbierali ponad 22 tysiące złotych i kupili 3 defibrylatory. Kolejny kupili Monika i Przemek.
Dzięki projektowi Grupy Medycznej Drawsko – pojawiły się pierwsze automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Jeden z nich zamontowany jest na boisku ,,Orlik 2012” w Parku Chopina, a drugi na budynku drawskiego centrum kultury przy ul. Dworcowej 2. Trzeci defibrylator zostanie zamontowany w najbliższych dniach w obrębie placu Konstytucji. Gdzie pojawi się wewnętrzny ? zobaczymy?
Defibrylacja to przejście impulsu elektrycznego przez mięsień sercowy celem przywrócenia prawidłowej pracy serca. Jeśli użyjemy defibrylatora w pierwszych 3-5 minutach po zatrzymaniu krążenia u poszkodowanego, możemy w znaczny sposób przyczynić się do uratowania jego życia. Nagłe zatrzymanie akcji serca to jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Dlatego szybka i sprawna reakcja jest tak konieczna.
Przebywając w miejscach publicznych warto zwracać uwagę na to, gdzie znajduje się defibrylator podręczny AED.


Nigdy nie wahaj się przed skorzystaniem z defibrylatora podręcznego. Jeśli postępuje się zgodnie z instrukcją i w sposób bezpieczny, nie można zaszkodzić.

Postępowanie krok po kroku:

  • Na początek sprawdź, czy bezpiecznie możesz udzielić pomocy poszkodowanemu.
  • Następnie uklęknij obok poszkodowanego i sprawdź jego funkcje życiowe.
  • Udrożnij drogi oddechowe (odchyl delikatnie głowę ujmując za podbródek do tyłu) i sprawdzaj ewentualny ruch klatki piersiowej oraz nasłuchuj odgłosów oddechu. Obserwacja powinna trwać 10 sekund. Po tym czasie, musisz stwierdzić, czy poszkodowany oddycha, czy też nie.
  • Jeśli poszkodowany nie oddycha, wyznacz szybko tzw. pomocnika, którego zadaniem będzie wykonanie telefonu po karetkę pogotowia oraz przyniesienie ci AED. W czasie oczekiwania na AED wykonujemy resuscytacje krążeniowo-oddechową, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa wdechy. Czynność tę wykonujemy do momentu dostarczenia AED lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Sposób użycia AED:

  • Kiedy dostaniesz AED natychmiast włącz go (oznaczony guzik i zerwanie zabezpieczającej pokrywy). Po włączeniu urządzenie samo podpowie nam, co należy zrobić. Powinniśmy posiłkować się także umieszczonym na AED rysunkiem.
  • Po zerwaniu folii zabezpieczającej należy umieścić elektrody na nagim i suchym ciele poszkodowanego, dokładnie tak jak pokazuje rysunek (pod prawym obojczykiem i drugą na lewym boku pod sercem).
  • Nie dotykaj pacjenta i poczekaj, aż urządzenie powiadomi Cię, czy konieczna jest defibrylacja. Jeśli tak musisz wcisnąć guzik. Jeśli jednak guzik nie zostanie wciśnięty - urządzenie samo uruchomi proces defibrylacji. Zostaniesz powiadomiony również o zakończeniu procesu i o tym, czy można bezpiecznie dotykać pacjenta.
  • Wykonuj dalsze czynności zalecone przez urządzenie. Możliwe, że trzeba będzie wykonywać resuscytację (30 uścisków klatki i 2 wdechy)
  • W czasie używania defibrylatora nigdy nie dotykaj pacjenta! Urządzenie powiadomi Cię abyś się odsunął.

Jeśli wpadłeś w panikę możesz nacisnąć guzik z ikonką "i", który oznacza informacje. Dowiesz się w ten sposób, co należy teraz wykonać.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto