Alkohol benzylowy w kremie Vichy i innych kosmetykach

  • Napisane przez  overlack.com.pl
Alkohol benzylowy w kremie Vichy i innych kosmetykach

Alkohol benzylowy, to składnik, który jest jednym z najczęściej używanych, jeśli chodzi o produkcje między innymi produktów kosmetycznych. Znajdujemy go między innymi w kremach pod oczy – zarówno tych na dzień jak i na noc. Warto jest jednak wiedzieć, jaka dokładnie jest jego rola, jeśli chodzi o zastosowanie. Część osób, zwyczajnie boi się niektórych składników kosmetyków. Wynika to z tego, że po prostu nie wiedzą, jakie może być ich zastosowanie czy pochodzenie. Zwykle jest bowiem tak, że boimy się tego, czego nie znamy. W poniższym artykule, przyjrzymy się dokładnie temu, czym właściwie jest alkohol benzylowy i do czego oraz w jakim celu jest wykorzystywany.

Jakie funkcje może pełnić alkohol benzylowy w kosmetykach?

Właściwością, która jest najczęściej wykorzystywana, jeśli chodzi o alkohol benzylowy, to przede wszystkim jego zapach. Zazwyczaj jest on wykorzystywany przy tworzeniu mieszanek zapachowych, których głównym celem jest uatrakcyjnienie konkretnego produktu, np. kremu. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja. Alkohol benzylowy, może być też wykorzystywany jako substancja konserwująca. Dzięki swoim chemicznym właściwościom, umożliwia on rozwój mikroorganizmów. W przypadku kremów, jest to szczególnie ważne. Mikroorganizmy, zwykle bowiem odpowiadają za konkretne cechy produktu – wspomagają proces nawilżania, zapobiegają powstawaniu zmarszczek. W momencie, kiedy alkohol benzylowy zostanie wykorzystany do stworzenia konkretnego produktu, kiedy np. nałożymy krem na palec, mikroorganizmy przysłowiowo zaczynają działać.

Alkohol benzylowy w kremie Vichy i innych kosmetykach

W jakich produktach można znaleźć alkohol benzylowy?

Najczęściej, jeśli chodzi o wykorzystanie alkoholu benzylowego, wykorzystywany jest on przy produkcji różnego rodzaju kremów – szczególnie tych natłuszczających. Kremy te odznaczają się bardzo specyficzną konsystencją, jak również – bardzo przyjemnym zapachem. Alkohol benzylowy stosowany jest także w produkcji szamponów do włosów. W tym przypadku, alkohol benzylowy w dużej mierze odpowiada za przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.

Kto musi uważać na produkty zawierające alkohol benzylowy?

Alkohol benzylowy choć bardzo pożyteczny i ma bardzo szerokie zastosowanie, nie może być stosowany przez wszystkich. Szczególnie na kosmetyki zawierające powyższy składnik, powinni uważać alergicy. W dużej mierze, jest to uwarunkowane zapachem, jaki takie kosmetyki mają. Nie mamy zwykle pewności, jak skóra wrażliwa, z bardzo dużą skłonnością do alergii, zareaguje na obecność alkoholu benzylowego. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby alkohol benzylowy w produktach dla alergików był wykorzystywany na podstawie swoich innych właściwości, niż te zapachowe. Utrzymywanie właściwej konsystencji, czy zapobieganie rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów – te właściwości są w przypadku kosmetyków dla alergików niezwykle pożądane. Co więcej, może się okazać, że zwyczajnie nie uda nam się stworzyć właściwej jakości kosmetyku dla alergików bez wykorzystania alkoholu benzylowego.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto