Jesienne wędrowanie po turystycznych szlakach

  • Napisane przez  Paweł Górzyński
Fot. Krzysztof Górzyński Fot. Krzysztof Górzyński

„Złota Polska Jesień” – pod takim tytułem odbył się w ostatnią niedzielę (15.10.2017r.) turystyczny rajd pieszy, zorganizowany przez Oddział PTTK w Drawsku Pomorskim. Tym razem był to rajd wyjazdowy, a jego trasa wiodła czarnym szlakiem przyrodniczym Drawskiego Parku Krajobrazowego z Połczyna Zdroju do Bolegorzyna.

Na zbiórce pod drawskimi czołgami stawiło się 23 uczestników, gotowych na ponad dwudziestokilometrową wędrówkę. Po oficjalnym powitaniu i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia uczestnicy autokarem przejechali na miejsce startu – Sanatorium BORKOWO w Połczynie Zdroju.

Choć na początku pogoda nie dopisywała (padał drobny deszcz), to i tak wszyscy ochoczo wyruszyli w drogę. Trasa była bardzo urokliwa i ciekawa, a w dodatku po krótkim czasie deszcz przestał padać i zrobiło się ciepło. Największe wrażenie na turystach robił fantastycznie ukształtowany krajobraz – wysokie zbocza, głębokie doliny, wartkie strumienie o górskim charakterze i okazałe bukowe lasy. Pod tym względem szczególnym miejscem były tzw. Wilcze Jary, przez które wiodła trasa wycieczki. Kolejnym ciekawym miejscem, zwiedzanym przez uczestników rajdu było pierścieniowate grodzisko wyżynne z VIII -X w. Zachowały się w nim widoczne podwójne wały ziemne, majdan i miejsce bramy wjazdowej. Następnym punktem wycieczki była przeciwpożarowa wieża obserwacyjna usytuowana na Wolej Górze (219,2 m n.p.m.). Przy samej wieży, na wygodnym i profesjonalnie urządzonym miejscu odpoczynku odbył się dłuższy postój na posiłek i regenerację sił. Trasa dalszej wędrówki wiodła przez Czarnkowie i Śmidzięcino do Bolegorzyna, gdzie już na mecie rajdu czekała jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie zwiedzanie prawdopodobnie jedynego w Polsce Muzeum PGR. Po zwiedzeniu obiektu turyści wrócili do Drawska autokarem.

Rajd odbywał się w ramach akcji „Bezpieczne Wędrowanie”, w której uczestniczy drawski Oddział PTTK.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto