Intermarche Drawsko


Kurtyny paskowe - co warto o nich wiedzieć

  • Napisane przez  kurtynypcvpaskowe.pl
Kurtyny paskowe -  co warto o nich wiedzieć

Kurtyny paskowe są przegrodami z elastycznych pasów PCV. Pionowo zawieszone wstęgi mogą być przezroczyste lub nieprzezierne, w różnych kolorach. Najczęściej są stosowane przy bramach i drzwiach, chroniąc przed utratą ciepła.

Jednak to nie jedyne ich zastosowanie. W zależności od rodzaju użytych pasów pełnią różne funkcje. Sprawdzają się w przemyśle spożywczym, ponieważ mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością. W obszarach zagrożonych pożarem lub wybuchem znajdują zastosowanie pasy antystatyczne. Nie gromadzą na swojej powierzchni ładunków elektrostatycznych. Dzięki temu nie ma ryzyka, że pomiędzy pasami będą przeskakiwały iskry. Kurtyn specjalistycznych jest znacznie więcej, a o ich zastosowaniu można przeczytać na na stronie internetowej firmy produkującej kurtyny paskowe.

Na co można liczyć montując te elastyczne przegrody

Podstawową funkcją kurtyn paskowych jest ograniczanie niekontrolowanej wymiany powietrza. Mogą to być przeciągi lub wwiewanie zimnego powietrza do wnętrza pomieszczeń. Połać kurtyny skutecznie zatrzymuje lekkie podmuch wiatru i przewiewy. Elastyczna folia PCV charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem oporu cieplnego. Oznacza to, że bardzo skutecznie zatrzymuje ciepło, czyli jest dobrym izolatorem termicznym. Ponadto przegrody z pasów PCV redukują hałas. Szczelna kurtyna ograniczyć jego poziom nawet o 35dB.

Systemy mocowania pasów PCV

Pasy PCV tworzące płaszcz kurtyny są mocowane przy pomocy systemowych zawiesi. W zależności od przeznaczenia kurtyny oraz miejsca montażu wybrać można jeden z typów zwiesi.

Zawiesia grzebieniowe

Na pasach są zamocowane metalowe płytki. Pełnią one rolę uchwytów i służą do nakładania na listwy montażowe. Pasy można swobodnie zakładać i zdejmować. Nie są potrzebne do tego narzędzia. Możliwa jest również regulacja zakładu pasów. W tym celu wystarczy przewiesić wstęgi, zmniejszać lub zwiększając odległość pomiędzy nimi.

Zawiesia grzebieniowe

Zawiesia rurowe

Listwa montażowa jest zastąpiona metalową rurą, na której znajdują się blaszane uchwyty. Na każdy pas przypadają dwa uchwyty, które skręca się przy pomocy śrub. Ten typ mocowania zapewnia bardzo stabilne mocowanie pasów. Zakład wstęg jest stały, nie można go regulować.

Zawiesia rurowe

Typy kurtyn

W zależności od potrzeb użytkownika płaszcz kurtyny może być zawieszony na stałe w jednym miejscu lub przesuwać się na systemie jezdnym. Kurtyna typu stacjonarnego jest wybierana najczęściej dla miejsc o małym natężeniu ruchu. Wariant przesuwany jest preferowanym rozwiązaniem, gdy intensywność ruchu jest zmienna. Przy bardzo dużym ruchu kurtyna jest odsuwana na bok, nie zmniejszając płynności ruchu.

Stacjonarne

Pasy PCV są zawieszone na listwie mocującej, którą przytwierdza się na stałe do ściany lub sufitu. Wstęgi mogą bujać się swobodnie w przód i tył, jednak cała kurtyna pozostaje nieruchoma.

kurtyny stacjonarne

Przesuwne

Całe skrzydło kurtyny jest przesuwane w bok. Ruch odbywa się za pośrednictwem systemu przesuwnego. Takie rozwiązanie pozwala odsłaniać i zasłaniać otwór, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie ma konieczności zdejmowania i zakładania pasów, tak jak w kurtynie stacjonarnej.

System przesuwny składa się z szyny bieżnej, która jest mocowana do ściany lub sufitu przy pomocy uchwytów. W środku szyny jeżdżą wózki, do których jest przymocowana kurtyna. Kurtynę przesuwa się ręcznie, ciągnąć za linkę przymocowaną do jednego z wózków.

kurtyny przesuwne

Harmonijkowe

Pasy są zamocowane na ruchomym stelażu, który działa na zasadzie pantografu. Ruch jego ramion przypomina otwieranie i zamykanie nożyc. W pozycji otwartej, gdzy otwór jest zasłonięty, wstęgi ustawiają się jedna obok drugiej, tworząc niemal litą ścianę. Podczas składania, czyli odsłaniania światła otworu, pasy ustawiają się równolegle względem siebie. Ich przemieszczanie się przypomina ruch harmonijki, stąd też wzięła się nazwa systemu.

kurtyny harmonijkowe

Typy pasów PCV

Pasy z folii PCV powstają w procie ekstruzji. Już na tym etapie produkcji wstęgom są nadawane ich docelowe wymiary szerokości i grubości. Taka metoda wytwarzania pozwala uzyskiwać pasy o jednakowych wymiarach. Wstęgi mają gładką powierzchnię, a ich krawędzie są zaokrąglone, bez zadarć i postrzępień.

Standardowe

Przezroczyste wstęgi z elastycznego PCV są dostępne w czterech wariantach szerokości (10cm, 20cm, 30cm i 40cm). Są jednym z najlepszych pośród tworzyw sztucznych izolatorów termicznych. Duża czystość tworzywa sprawia, że pasy PCV przepuszczają tyle światła co okienne szyby. Duża wytrzymałość mechaniczna predysponuje je do zastosowań przemysłowych.

Odporne na mróz

Są przeznaczone do stosowania w chłodniach i mroźniach oraz wszędzie tam, gdzie utrzymuje się stale temperatura ujemna. Większa niż w standardowych pasach ilości plastyfikatorów sprawia, że zamrożone wstęgi pozostają elastyczne. Dzięki temu nie pękają się i nie kruszą.

Spawalnicze

Materiał zatrzymuje promienie ultrafioletowe UV i podczerwone IR. Ta właściwość sprawia, że jest stosowany na osłony stanowisk spawalniczych. Chroni wzrok i skórę osób, które nie biorą udziału w procesie spawania, a przebywają w pobliżu.

Kolorowe

W trakcie produkcji do tworzywa dodawane są barwniki. Wstęgi są zabarwione w masie, dzięki temu kolor jest trwały i nie można go usunąć. Folia może być przezroczysta lub nieprzezroczysta.

Antystatyczne

Na ich powierzchni nie gromadzą się ładunki elektrostatyczne. Dzięki temu jest wyeliminowane ryzyko przeskoku iskier. Są stosowane w obszarach zagrożonych wybuchem takich jak lakiernie i malarnie proszkowe czy zakłady chemiczne. Mogą być wykorzystywane w miejscach gdzie występuje pył podatny na zapalanie, np. młynach czy składach węgla.

Podsumowanie

Kurtyny paskowe to osprzęt o bardzo prostej budowie, mimo to może pełnić wiele funkcji. Do ich wykonywania są stosowane pasy PCV o różnych właściwościach. Ich wybór powinien być podyktowany panującymi warunkami otoczenia oraz przewidywanym sposobem eksploatacji.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto