Film: Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie

  • Napisane przez  UM
Film: Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie

Piąty z kolei spektakl plenerowy „Klepsydry”: „Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie”, jaki wystawiono 8 czerwca nad jeziorem Bobrowo Wielkie, można teraz zobaczyć na filmie (zdjęcia do niego wykonano podczas próby generalnej).
Przypomnijmy, iż punktem kulminacyjnym spektaklu było uformowanie pochodu ze wszystkich jego uczestników na wzór dawnych pochodów pierwszomajowych. Na sztandarach tej odegranej współcześnie manifestacji powiewał błękit zamiast czerwieni, ponieważ symbolizuje on niebo, czyli raj na ziemi obiecywany populistycznie przez wszystkie rządy autorytarne. Oddające klimat tamtych czasów hasło wiodące brzmiało: „Za sto lat zmienimy świat!”. A niesione transparenty głosiły, że „Prawda to kłamstwo” i „Wolność to niewola”. Do tego rozbrzmiewały pieśni zaangażowane z gatunku disco polo.


Przemawiał też przewodniczący wiodącej partii, który mówił wprawdzie niewiele ale za to rozdawał wśród słuchaczy słodkie mandarynki, by tak sobie zaskarbić ich uznanie. Na koniec przygotowano zabawę ludową, gdzie bratali się w tańcu przedstawiciele różnych zawodów, grup wiekowych oraz klas społecznych. Jak stwierdziła po spektaklu Joanna Mączkowska, jego reżyser, scenarzysta i choreograf, młodzi artyści z grupy teatralnej „Klepsydra” spisali się znakomicie, odtwarzając szczególny, kabaretowy klimat politycznych manifestacji wychwalających tego lub innego przywódcę. Odegrali entuzjazm na pokaz, prowadzący do groteski i uczący dystansu wobec zmanipulowanych zachowań tłumu. Scenariusz w oparciu o dokumentację autentycznych, niegdysiejszych pochodów napisał Bogumił Kurylczyk.

Intermarche Drawsko

 

Dodatkowe informacje

  • Film:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto