Wspomnienia po EKO-WAKACJACH w Kaliszu Pomorskim

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
Wspomnienia po EKO-WAKACJACH w Kaliszu Pomorskim

Tegoroczna wakacyjna propozycja Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim była realizowana w klimacie proekologicznych działań pod hasłem EKO-WAKACJE – SPOTKANIA EDUKACYJNE, które były jednym z elementów projektu „Kulturalno-Artystyczny Ruch Ekologiczny 2017” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (wfos.szczecin.pl).   Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w edukacyjnych prelekcjach, wycieczkach przyrodniczych oraz warsztatach artystycznych, podczas których tworzyli  z surowców naturalnych, albo wykorzystywali surowce wtórne. Zajęcia odbyły się w 2 cyklach – były to kilkudniowe spotkania na rozpoczęcie i zakończenie wakacji.  Pierwsza część EKO-WAKACJI odbyła się na początku lipca. Dzieci spotkały się z leśnikiem z Nadleśnictwa Mirosławiec, który pokazał zdjęcia i opowiedział dzieciom o rezerwatach na Pomorzu Zachodnim i prawidłowym zachowaniu osób przebywających turystycznie na terenach leśnych. Jedną z atrakcji była wycieczka do Dzikiej Zagrody Żubrów w Jabłonowie, gdzie pomimo deszczowej pogody zarówno żubry, jak i  rysie wyjątkowo chętnie prezentowały się przed dziećmi. Na zajęciach animacyjno - warsztatowych dzieci wykonały śmieszne sowy z szyszek, kolorowe kalejdoskopy z wykorzystaniem niepotrzebnych kawałków szkła i malowane przez siebie eko-koszulki. Powstał również wspólny kolaż prezentujący żubry i rysie w eko-zagrodzie z wykorzystaniem skrawków z gazet.  W przerwie między warsztatami ochotnicy mieli swoje pierwsze próby mikrofonowe i udzielali wywiadów na temat eko-wakacji.  Pierwsza część Eko-wakacji zakończyła się wspólnym ogniskiem. Druga część EKO-WAKACJI była równie ciekawa.  Wśród proponowanych zajęć warsztatowych było tworzenie z naturalnych surowców – szyszek i patyków, wełny czesankowej (filcowanie) oraz gliny (zajęcia ceramiczne).

W przerwie na jednych z zajęć uczestnicy mogli grać na bębnach afrykańskich (wykonanych z drewna i skóry), a także spróbować sztuki kuglarskiej. Kontakt z surowcem naturalnym pozwala zarówno poczuć fakturę, poznać właściwości, a przede wszystkim obudzić kreatywność dzieci. Instruktorzy czuwali nad techniką wykonania prac, ale nie ingerowali w pomysły i kreatywność uczestników. Niesamowitą frajdę sprawiło uczestnikom brudzenie rąk gliną, praca z wykorzystaniem wody z szarym mydłem podczas warsztatów filcowania, a przede wszystkim zadowolone były z samych efektów swojej pracy. Wiele z nich przedstawiało krajobrazy, zwierzęta i rośliny zaobserwowane podczas wycieczek. Jedną z atrakcji była również wyprawa do Drawieńskiego Parku Narodowego, gdzie podczas prawie 7 kilometrowego spaceru z przewodnikiem poznawaliśmy ciekawostki przyrodnicze  Jeziora Ostrowieckiego (zwanego też Jeziorem Ostrowiec) i Jeziora Czarnego. Wycieczkę zakończyliśmy na urokliwym polu biwakowym nad rzeką Drawą w Sitnicy. Po powrocie z wycieczki instruktorzy przygotowali mini-quiz z wiedzy o Drawieńskim Parku Narodowym, który pozwolił utrwalić wiadomości i wygrać uczestnikom wiele słodkości. EKO-WAKACJE w Kaliszu Pomorskim zakończyliśmy grą terenową „Leśne ścieżki”.  Trasa pełna ciekawych zadań zaprowadziła uczestników na edukacyjną ścieżkę przyrodniczą przy Stadionie Miejskim. Przez całą drogę dzieci rozwiązywały zagadki o charakterze przyrodniczym, ale także musiały wykazać się spostrzegawczością by znaleźć po drodze wszystkie zadania, a także sprawnością i zwinnością przy pokonywaniu niektórych przeszkód. Po trzech godzinach marszu z przyjemnością odpoczęliśmy na polanie przy Jeziorze Młyńskim delektując się wspaniałą pogodą i pysznym słodkim poczęstunkiem. 

Wspomnienia po EKO-WAKACJACH w Kaliszu Pomorskim
Eko-Wakacje dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (www.wfos.szczecin.pl)

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto