Advertisement
AMAZON

Powódź w Starym Drawsku. Walczyli mieszkańcy a później strażacy

  • Napisane przez  DSI za GCR Czaplinek
Fot.  GCR Czaplinek Fot. GCR Czaplinek

Zatrważające zdjęcie wykonała Ochotnicza Straż Pożarna Czaplinek. W dniu 22 sierpnia około godziny 19:31 jednostka OSP Czaplinek została zadysponowana do zalanego mieszkania w m. Stare Drawsko.

Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że woda spływająca z okolicznych pól położonych wyżej niż zabudowania spływa i zalewa mieszkania w domu szeregowym. Mieszkańcy na własną rękę zaczęli walczyć z żywiołem układając worki z piaskiem oraz przy pomocy koparko-ładowarki jednego z mieszkańców wykopywać prowizoryczne rowy odprowadzające wodę. Zadaniem strażaków było odpompowanie wody zalegającej w zapchanych studzienkach oraz wypompowanie wody z podwórka i ulicy przylegających do budynku.


Jednocześnie około 200 metrów od prowadzonych działań z brzegów wystąpił staw położony wyżej niż wioska, a cała woda stworzyła rwący potok w jednej z uliczek zalewając kolejne gospodarstwa. Zadaniem strażaków było rozłożenie zapór przeciwpowodziowych na odcinku 60 metrów. Do czasu spłynięcia wody z zalanych pól jeden zastęp OSP Czaplinek musiał zostać na miejscu i nadzorować strumień i kierunek płynięcia wody. Akcja trwała do 7:00 rano dnia następnego. W działaniach udział brały: 2 zastępy OSP Czaplinek, 1 zastęp OSP Siemczyno, 1 zastęp JRG Drawsko Pomorskie, ZGK oraz podinspektor ds. zarządzania kryzysowego UMiG Czaplinek.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto