Advertisement
AMAZON

Komunikat drawskiego ratusza w sprawie połączenia Ostrowic z Drawskiem Pomorskim

  • Napisane przez  Paweł Górzynski
Komunikat drawskiego ratusza w sprawie połączenia Ostrowic z Drawskiem Pomorskim

Komunikat: Informujemy, że 2 sierpnia 2017 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli gminy Drawsko Pomorskie z Wojewodą Zachodniopomorskim w sprawie dalszych losów gminy Ostrowice

Ze strony gminy Drawsko Pomorskie w spotkaniu uczestniczyli: Przewodniczący Rady Miejskiej – Ireneusz Gendek, Z-ca Burmistrza – Marek Tobiszewski i radca prawny – Jolanta Czepe. Wojewodę Zachodniopomorskiego reprezentowali: Wojewoda – Krzysztof Kozłowski, przedstawiciele biura prawnego i finansowego oraz przedstawiciele Regionalnej Izby Obrachunkowej z Koszalina.

Wojewoda poinformował, że gmina Ostrowice nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, w związku z czym rozważane jest jej zniesienie i włączenie do gminy Drawsko Pomorskie lub gminy Drawsko Pomorskie i innych gmin ościennych. Wojewoda zapowiedział, że w przeciągu dwóch, trzech tygodni odbędą się spotkania w tej sprawie z przedstawicielami gminy Złocieniec i Czaplinek.

Przedstawiciele gminy Drawsko Pomorskie wyrazili pogląd, że podstawowym warunkiem prowadzenia rozmów jest likwidacja zadłużenia jeszcze funkcjonującej gminy Ostrowice. Propozycja Wojewody, aby zadłużenie Ostrowic zlikwidować poprzez pożyczkę z budżetu skarbu państwa, którą spłaci gmina Drawsko Pomorskie w nowych granicach jest nie do przyjęcia, gdyż zahamuje to dotychczasowy rozwój gospodarczy gminy Drawsko Pomorskie, znacznie pogorszy sytuację finansową, zmniejszy dochody na jednego mieszkańca oraz obniży jej zdolność kredytową i inwestycyjną.

W podsumowaniu Wojewoda zapewnił, że gmina przejmująca nie może ponieść jakiegokolwiek uszczerbku na skutek zniesienia gminy Ostrowice, a wręcz rozważany proces ma wzmocnić potencjał gmin łączonych.

Po konsultacjach z gminami Złocieniec i Czaplinek zostanie wyznaczony kolejny termin spotkania z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, na którym zostaną przedstawione kolejne propozycje rozwiązania problemu z gminą Ostrowice.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto