Advertisement
AMAZON

Chodziki dla dzieci – sprawdź opinie na ich temat zanim kupisz

  • Napisane przez  bobokiosk.pl
Chodziki dla dzieci – sprawdź opinie na ich temat zanim kupisz

Blogi parentingowe prześcigają się w mnożeniu ostrzeżeń, które mają zniechęcić rodziców przed zakupem tradycyjnego chodzika dla swojego dziecka. Dlaczego? Przyczyny są co najmniej dwie:
1. moda na alternatywne formy uczenia dzieci pewnych podstawowych czynności,
2. opinie ekspertów, którzy zaczęli wypowiadać się negatywnie na temat wpływu, jaki mają tradycyjne chodziki na rozwój psychofizyczny dziecka.

Najbardziej powszechne i popularne opinie na temat chodzików zakładają, że tradycyjne chodziki dla dzieci:

  • Sztucznie przyspieszają chodzenie u dzieci, których ciała nie są jeszcze przygotowane na tak duży wysiłek. Chodzi przede wszystkim o konstrukcję chodzika, który zapewnia oparcie dla pleców i umożliwia utrzymywanie pozycji pionowej również w przypadku, gdy dziecko samodzielnie nie jest w stanie jej utrzymać. Problem ten można rozwiązać wdrażając chodziki u starszych dzieci.

  • Ograniczają możliwość zdobywania umiejętności samodzielnego chodzenia, podczas której zachodzi prawidłowy rozwój organizmu dziecka. To kolejny argument, który nie przemawia na niekorzyść chodzików sensu stricte, ale odnosi się do sposobu ich użytkowania. Chodziki dla dziecka powinny być urozmaiceniem, a nie jedyną formą nauki chodzenia.

  • Prowadzą do zwyrodnień kończyn dolnych poprzez nadmierne obciążanie miednicy i nóg. Powyższe zagrożenie jest realne w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy chodzik wdraża się zbyt małemu dziecku. Po drugie, kiedy dziecko spędza w chodziku zbyt dużo czasu. Zaleca się korzystanie z chodzika maksymalnie przez godzinę dziennie.

  • Opóźniają proces rozwoju świadomości własnego ciała i uniemożliwiają dziecku prawidłowe zrozumienie mechanizmów poruszania się. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że chodziki dla dzieci ze względu na swoją konstrukcję uniemożliwiają dziecku obserwację stóp podczas poruszania się. To sprawia, że dziecko poruszające się w chodziku nie do końca rozumie, dlaczego się porusza i co tak naprawdę ma robić, żeby się przemieszczać.

  • Nie uczą dziecka upadania, w związku z czym upadki w późniejszym czasie mogą być bardziej niebezpieczne. Ten argument, jak zdecydowana większość z przytoczonych powyżej, nie dyskryminuje chodzików, ale zwraca uwagę na konsekwencje, jakie wiążą się z ich nadużywaniem.

 Analizując powyższe opinie można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że tradycyjne chodziki nie są niebezpieczne dla dzieci, a zdecydowana większość niepożądanych skutków ubocznych ich stosowania wynika z błędów dorosłych, którzy wdrażają chodziki za szybko lub pozwalają dzieciom spędzać w urządzeniu zbyt wiele czasu.

Używane czy nowe – jakie chodziki dla dzieci kupować

 Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup chodzika warto, żeby był to produkt markowy i atestowany. Oczywiście najbezpieczniej kupić nowy, ale w przypadku chodzików interaktywnych (tzw. pchaczy) czy jeździków, które są wykonane z łatwych do umycia i zdezynfekowania tworzyw sztucznych nie powinno to mieć większego znaczenia. Nieco inaczej sprawa ma się z tradycyjnymi chodzikami, w których siedząc dziecko ma bezpośredni kontakt z tkaniną siedziska, co szczególnie latem może prowadzić do podrażnień i infekcji skórnych. Dlatego też kupując używane chodziki tradycyjne warto sprawdzić, czy siedzisko nadaje się do demontażu i czy można je bezpiecznie wyprać. Warto również poszukać chodzików z siedziskami z tworzyw sztucznych, które można myć przy użyciu detergentów.  

Allegro, OLX czy sklep internetowy – gdzie szukać akcesoriów dla dzieci?

 Najwięcej wysokiej jakości akcesoriów dla dzieci znajdziemy w specjalistycznych sklepach internetowych takich jak Bobokiosk.pl. Ich asortyment obejmuje praktycznie wszystko – od wielofunkcyjnych pieluszek bambusowych i akcesoriów do karmienia, poprzez chodziki dla dzieci, aż po rowerki i zabawki dla starszych dzieci.

 Decydując się na używanie chodziki i akcesoria warto na bieżąco śledzić oferty dostępne na OLX. Ze względu na politykę portalu używane akcesoria dziecięce i nie tylko są tam tańsze niż na Allegro. Na platformie aukcyjnej Allegro można natomiast znaleźć całkiem dużo markowych produktów od Chicco, Fisher Price, Matell, Smoby, Tiny Love, Graco czy Drewex w cenach trochę niższych niż ceny sklepowe, szczególnie w porównaniu z cenami oferowanymi przez sklepy stacjonarne.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto