Wierzchowska Grupa Teatralna wystąpiła w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej

  • Napisane przez  mjr Violetta Patrzyńska
Fot. Violetta Patrzyńska Fot. Violetta Patrzyńska

W dniach 24-27 kwietnia w Poznaniu odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej . Organizatorem przedsięwzięcia był Dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędem Miasta w Poznaniu. Partnerami projektu były: Centrum Kultury Zamek, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Polski w Poznaniu oraz Katedra Dramatu Teatru i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W konkursie wzięło udział 12 zespołów teatralnych z całej Polski.

Wierzchowska Grupa Teatralna pod kierunkiem wychowawcy mjr. Macieja Słomki zajęła w konkursie II miejsce.

Grupa wystąpiła ze speklatklem "Peron IV".

Sztuka dzieje się na peronie dworcowym, na którym spotykają się bohaterowie dramatu- podróżni. Mogą wybrać różne kierunki podróży, różne pociągi, na swojej drodze spotykają towarzyszy drogi. Pod ich wpływem dokonują wyborów-dobrych i złych. Jest to metaforyczne przedstawienie podróży, jaką jest życie; na jego scenie podejmujemy decyzję, do którego wsiąść pociągu, a kresu tej drogi nie widać zza horyzontu.
Scenariusz został zaadaptowany w sposób oddający dylematy człowieka opuszczajacego więzienne mury, przed którym jawi się mnogość dróg do wyboru. Przesłanie sztuki jest jednak na tyle uniwersalne, że można je odnieść do życia każdego człowieka podejmującego decyzje.
Problem wyboru między dobrem a złem pojawia się po raz kolejny w twórczości Wierzchowskiej Grupy Teatralnej. Spektakle wyróżniane w poprzednich edycjach konkursu również zmagały sie z tą materią. Były to "Oś czasu" wyróżniona w 2016 roku oraz "Teatrzyk"który w 2015 roku zajął miejsce III. Warto podkreślić, że spektakle oceniane są przez profesjonalne jury, w którym zasiadają m.in. teatrolodzy, naukowcy,osoby uprawiające sztukę i zajmujące się na codzień kulturą wysoką.

Projekt teatralny prowadzony jest przez wychowawcę od 2008 roku. Oprócz pracy i terapii , zajęcia kulturalno-oświatowe są jedną z form pracy wychowawczej w Zakładzie Karnym w Wierzchowie. Można spytać o walor resocjalizacyjny tej formy pracy z osobami pozbawionymi wolności. Dla wychowawcy prowadzącego grupę mjr.Macieja Słomki nie budzi wątpliwości, że skazani odgrywający role sceniczne zmieniają się, a zmiany te kształtują ich nową, wrażliwszą, tożsamość. A zmiana tożsamości jest istotą resocjalizacji.Powoduje ona odkrycie innego siebie: nie jestem,kim byłem, nie jestem zły. Zadaniem kadry penitencjarnej , celem pracy wychowawczej jest m.in.wydobywanie u osadzonych pierwiastkow twórczych, pozytywnych potencjałów. Teatr jest dla osób osadzonych szansą wypowiedzenia siebie tak, jak nie mogą tego zrobić w żadnym innym miejscu w zakładzie karnym. Możliwość zaś wystąpienia na profesjonalnej scenie Teatru Polskiego w Poznaniu, przed publicznością "z wolności" i jury profesjonalistów jest silną motywacją i wzmocnieniem rozwijania pozytywnych aspektów swojej osobowości.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto