Dom od dewelopera, czy na własnej działce? Podpowiadamy.

  • Napisane przez  pracownia-projekty.dom.pl
Dom od dewelopera, czy na własnej działce? Podpowiadamy.

Podejmując decyzję o budowie własnego domu musimy sprecyzować własne wymagania odnośnie powierzchni, otaczającego terenu, standardu, w którym ma być wykonany. Mając tego świadomość możemy przystąpić do analizy ofert znajdujących się na rynku.

Dom na własnej działce

To rozwiązanie optymalne pod wieloma względami. Dowolnie możemy wybrać okolice, w których chcemy zamieszkać uwzględniając istniejącą infrastrukturę (sklepy, przedszkole, szkoła) oraz dojazd do pracy. Jeżeli do wyboru mamy nieco tańszą działkę, ale do pracy musimy przejechać przez całe miasto, to lepiej wybrać nieco droższą z drugiej strony. Różnica szybko zwróci się nam w niższych kosztach dojazdu i krótszym czasie.Dom na własnej działce daje także większe możliwości dostosowania go do indywidualnych potrzeb. W zależności od wielkości działki możemy wybudować dom parterowy o dużej powierzchni lub piętrowy o tej samej kubaturze, ale mniejszej powierzchni. Pozyskane miejsce można przeznaczyć na taras, zwiększyć powierzchnię ogrodu.
Własna działka wpływa też na obniżenie kosztów całej inwestycji, nawet wtedy, gdy musimy ją kupić na rynku wtórnym.

Dom od dewelopera, czy na własnej działce? Podpowiadamy.


Dom od developerów

To rozwiązanie dość proste i szybkie, ale niesie za sobą określone ograniczenia i zagrożenia. Nim zdecydujemy się na zakup konkretnego domu należy najpierw dokładnie sprawdzić firmę sprzedającą. Jej certyfikaty, pozwolenia, płynność finansową i zabezpieczenia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dokumentację dotyczącą konkretnej inwestycji.
Decydując się na kupno gotowego domu do wyboru mamy domy wolno stojące, bliźniaki lub w zabudowie szeregowej. Nie mamy możliwości większego ingerowania w rozmieszczenie pomieszczeń. Dom odbieramy w stanie surowym i musimy go samodzielnie wykończyć. Zaletą jest, że mamy tu zupełną dowolność.

Plusem domów kupowanych od developerów jest możliwość szybkiego wprowadzenia się, czas uzależniony jest tylko od czasu prac wykończeniowych.Domy jednorodzinne na osiedlach developerskich są strzeżone, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Zdecydowanym minusem gotowych domów od developerów jest brak działki, na której można by urządzić własny ogród do wypoczynku.

Dom od dewelopera, czy na własnej działce? Podpowiadamy.


Domy letniskowe

Stawiane są na terenach wiejskich, oddalonych od miasta. To doskonałe miejsce na weekendowy wypoczynek. Najczęściej są to domy o niewielkiej powierzchni przeznaczone do celów rekreacyjnych. Cechują się lekką konstrukcją drewnianą lub murowaną. W zależności od potrzeb można przystosować je do użytkowania całorocznego, ale trzeba zainstalować wtedy system ogrzewania.

Domki letniskowe stawiamy na działkach, które wykorzystujemy jako ogródki warzywne, kwiatowe, które wymagają systematycznej pielęgnacji i korzystania z narzędzi ogrodniczych. Z tego względu domek letniskowy powinien być podzielony na część mieszkalną i gospodarczą, w której będziemy mogli przechowywać narzędzia, nawozy, meble ogrodowe i wszystkie inne niezbędne rzeczy. Decydując się na wybór konkretnego rodzaju domu oprócz kosztów samej inwestycji, należy także uwzględniać późniejsze koszty eksploatacji, bo to one będą miały znaczący wpływ na budżet domowy.

Zobacz również projekty domków letniskowych na Pracownia-projekty.dom.pl

Powrót na górę

Moje konto

Więcej